Poznań: Międzynarodowy Dzień Psa Przewodnika

Poznań: Międzynarodowy Dzień Psa Przewodnika
Fot. pexels.com

Zaledwie 3 psy przewodniki na milion mieszkańców – tak jest w Polsce. Średnia w Unii Europejskiej to około 27. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psa Przewodnika. Ma pomóc pokazać, jak na jakość życia osób niewidomych i słabowidzących wpływają psy przewodnicy. Od szczeniaka są specjalnie szkolone do pracy. Dzięki psu osoba z niepełnosprawnością wzroku czuje się bezpieczniej w przestrzeni publicznej, porusza się sprawniej i jest bardziej niezależna.

Od 13 lat Fundacja Vis Maior szkoli i przekazuje psy przewodniki potrzebującym. Nauka rozpoczyna się już w wieku szczenięcym, a kończymy w  momencie, w którym pies jest dorosły i gotowy do samodzielnego wspierania osoby niewidomej. Pełne wyszkolenie psa przewodnika zajmuje około dwóch lat. Przed przekazaniem go nowemu opiekunowi pies oceniany jest pod względem charakteru i temperamentu, by odpowiednio dopasować psa i osobę z niepełnosprawnością wzroku. Opiekun musi stale doskonalić swoje umiejętności i systematycznie pracować z psem przewodnikiem, ponieważ on uczy się przez całe życie.  

Pies przewodnik to nie tylko oczy opiekuna, to jego przyjaciel.

Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z 2019 roku, w art. 6. „Minimalne wymagania służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami”, wskazuje podmiotom publicznym konieczność zapewnienia wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego.

Opr.AM
Print Friendly, PDF & Email