Poznań: Literackie wsparcie dla pacjentów szpitala

Poznań: Literackie wsparcie dla pacjentów szpitala
Fot. Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich przekazała 300 książek dla pacjentów Szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu.  W 14 kartonach znalazły się m.in. powieści Katarzyny Grocholi, Fredericka Forsytha i biografia Magdaleny Zawadzkiej.

– Boże Narodzenie to czas, gdy bardziej niż zwykle, czujemy potrzebę dzielenia się tym, co mamy i zwrócenia uwagi na innych. Zdając sobie sprawę z tego, że pacjenci szpitala nie będą mieli okazji do spotkań z najbliższymi, zdecydowaliśmy się przekazać książki, których lektura może umilić czas hospitalizacji i rekonwalescencji. Książki nie zastąpią kontaktu z bliskimi, ale mamy nadzieję, że dostarczą pacjentom choć trochę radości i pozwolą oderwać się od szpitalnej rzeczywistości – mówi Anna Gruszecka dyrektor Biblioteki Raczyńskich.

Książki wybrane przez bibliotekarzy to m.in. powieści sensacyjne, obyczajowe, romanse, a także biografie. Lektura nie zastąpi farmakologii i nie uleczy, ale może mieć duży wpływ na stan psychiczny pacjentów.

– Święta kojarzą się z czasem radości, spędzonym w gronie najbliższych. Niestety, ze względu na sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, dla wielu osób okres ten upłynie w tym roku nie tak szczęśliwie, jak zwykle – z dala od rodziny i przyjaciół. Tym bardziej cieszą inicjatywy pomocy, takie jak ta podejmowana przez Bibliotekę Raczyńskich. Dziękuję jej pracownikom za ten drobny, lecz tak wiele znaczący, gest wsparcia i solidarności. Sądzę, że dobra książka pozwoli choć trochę umilić chorym czas spędzony w szpitalu – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Książki wykorzystywane są w procesie biblioterapii prowadzonym przez wykwalifikowanych terapeutów, a elementy takiego działania są dostępne dla wszystkich i w większości znane czytelnikom, choć czasem stosowane nieświadomie. Wśród plusów czytania i wprowadzenia elementów biblioterapii można wyróżnić m.in. dobry wpływ na psychikę czytelnika przez wspieranie jego pozytywnego nastawienia do życia, dodawanie otuchy lub zmniejszenie lęków i obaw. Ci, którzy czytając nie wnikają w czytaną historię tak głęboko, by szukać w niej odniesień do swojej sytuacji, mają z dobrą książką zagwarantowaną po prostu rozrywkę i czas pozwalający na ucieczkę od codzienności do świata literackiej fikcji. Ta ucieczka i skupienie myśli na czymś innym niż choroba, rekonwalescencja, reżim sanitarny i poczucie samotności, jest bardzo ważna szczególnie w Święta.

Książki pochodzą z bibliotecznego działu gromadzenia. Nie są zupełnie nowe, ale w dobrym stanie. W części zostały przekazane przez użytkowników Biblioteki Raczyńskich z myślą o innych czytelnikach. Książki przekazane szpitalowi, jak wszystkie przedmioty trafiające na oddział zakaźny, zostaną tam na zawsze. Po przejściu obowiązkowej dla książek kwarantanny woluminy trafią do czytelników, aby poza literackimi wartościami dać im sygnał, że poznaniacy i bibliotekarze o nich pamiętają.

W trosce o bezpieczeństwo przyszłych czytelników bibliotekarze dołączyli do daru rekomendację dotyczącą postępowania z książkami i ich udostępniania w czasie pandemii. Zasady te, przyjęte w wielu bibliotekach w Polsce, są już sprawdzone, ich przestrzeganie gwarantuje czytelnikom pełne bezpieczeństwo.

– Dla wszystkich naszych pacjentów okres izolacji od rodziny i bliskich jest bardzo trudny. W tym szczególnym czasie Świąt Bożego Narodzenia, przekazane przez Bibliotekę Raczyńskich książki pozwolą chorym choć na chwilę oderwać się od trosk i tęsknoty. W imieniu swoim oraz wszystkich pacjentów serdecznie dziękujemy za przekazany dar – mówi dr Bartłomiej Gruszka, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia.

Biblioteka Raczyńskich / AJ
Print Friendly, PDF & Email