Poznań: Lepsze leczenie stopy cukrzycowej

Poznań: Lepsze leczenie stopy cukrzycowej
Fot. mat. prasowe

Poznański Szpital im. F. Raszei, jako pierwszy w zachodniej części kraju, podejmie się w sposób kompleksowy i nowoczesny leczenia stopy cukrzycowej. Interdyscyplinarny zespół specjalistów będzie mógł efektywniej leczyć pacjentów z powikłaniami cukrzycowymi.

Obecnie w Szpitalu im. F. Raszei pacjenci ze stopą cukrzycową, która jest częstym powikłaniem w tej poważnej chorobie, leczeni są w Poradni Diabetologicznej, Poradni Stopy Cukrzycowej oraz na Oddziale Chirurgicznym. W przypadku hospitalizacji przebywają oni w salach wieloosobowych, na których leżą pacjenci z innymi chorymi. Mimo najlepszej opieki i wysiłków lekarzy taka sytuacja sprawia, że mogą być potencjalnym źródłem zakażenia dla innych pacjentów po rozległych i skomplikowanych zabiegach chirurgicznych. Ze względu na trudne warunki infrastrukturalne Szpital nie miał dotąd możliwości ich izolacji. 

Stąd koncepcja utworzenia w Szpitalu Pododdziału Stopy Cukrzycowej w ramach Oddziału Chirurgii, nowoczesnej jednostki z profesjonalnym zespołem lekarzy: diabetologów, chirurgów, także naczyniowych, dietetyków oraz wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek. Będzie on kontynuował działania Poradni Diabetologicznej, Poradni Stopy Cukrzycowej w przypadku, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanego skutku oraz gdy konieczna jest interwencja chirurgiczna, w procesie leczenia trudnych ran.

Takiego pododdziału nie ma nie tylko w Wielkopolsce, ale i brakuje go w całym zachodnim rejonie Polski, natomiast potrzeby w tym względzie są bardzo duże i ciągle rosną. Tymczasem lekarze obserwują liczne przypadki zachorowań na cukrzycę II stopnia i wiążące się z tym ogromne ilości powikłań wynikających ze złego lub nieprawidłowego leczenia. Dramatycznym wynikiem zaniechań jest amputacja kończyn, której można uniknąć, podejmując w porę odpowiednie działania medyczne. Optymalizacja leczenia w zakresie powikłań cukrzycowych jest pilną potrzebą, a w obliczu faktu, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, spodziewane potrzeby będą tylko wzrastały. Szpital im. F. Raszei jest jedynym w regionie Wielkopolski, który na bazie Kliniki Diabetologii Uniwersytetu Medycznego, przy wsparciu Poradni Diabetologicznej i Oddziału Chirurgii tak kompleksowo zajmuje się chorymi na cukrzycę.

– Obserwujemy ciągle rosnące zachorowania, wręcz pandemiczne, na cukrzycę II stopnia. Widzimy też zwiększające się dramatycznie liczby powikłań cukrzycowych,  źle lub za późno leczonych powikłań, w tym stopy cukrzycowej, rany martwicze z licznymi patogenami, które w bardzo wielu przypadkach kończą się amputacją kończyn mimo wysiłku wielu specjalistów – mówi Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektorka Szpitala im. F. Raszei. – To dramat dla pacjenta, trauma dla jego bliskich i ogromne koszty leczenia oraz rehabilitacji dla systemu finansów publicznych w ochronie zdrowia. Musimy racjonalnie wykorzystywać łóżka i kierować się względami racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi, również w zakresie zasobów kadrowych. Dążymy do takiego wykorzystania potencjału naszego szpitala, aby móc realizować świadczenia medyczne, które wynikają z naszych możliwości, mapy potrzeb zdrowotnych oraz w odpowiedzi na potrzebny zdrowotne mieszkanek i mieszkańców Wielkopolski. Dlatego planujemy przekazanie dotychczas nie wykorzystywanych łóżek z Oddziału Patologii Ciąży dla pacjentów cierpiących na zespół stopy cukrzycowej.

Stworzenie nowego pododdziału będzie możliwe dzięki przekazaniu niewykorzystanych łóżek z oddziału patologii ciąży. Decyzja ta była poprzedzona wnikliwą analizą danych o przyjęciach tam pacjentek. Liczba porodów spada z roku na rok. W ostatnim czasie wykorzystywane było niecałe 50 procent łóżek (a w niektórych miesiącach nawet mniej niż 40 procent). W ciągu każdego roku z 19 dostępnych na pododdziale miejsc, wykorzystanych było średnio 8-9. Łóżka na patologii ciąży nie były efektywnie wykorzystywane – dlatego dyrekcja szpitala postanowiła je wykorzystać do leczenia innych pacjentów. 

Nie oznacza to w żadnym wypadku likwidacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Patologią Ciąży. Zmiany mają na celu jak najlepsze wykorzystanie wolnych łóżek do zaspokojenia potrzeb pacjentów, w tym także tych osób, które pilnie wymagają leczenia stopy cukrzycowej. 

– Przyjazny i kompetentny personel medyczny, nowoczesna aparatura, funkcjonalne wyposażenie oraz organizacja lecznicy od lat budują renomę Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, w tym także w zakresie opieki położniczej i ginekologicznej – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Cieszą mnie pozytywne opinie rodziców noworodków oraz leczonych pacjentek o tej miejskiej placówce. Jej zasoby nadal będą dostępne dla pacjentek. Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Patologią Ciąży pozostaje dostępny i będzie przyjmował porody w dotychczasowej liczbie i przy tych samych warunkach. A jeśli dzieci zacznie się rodzić więcej – co byłoby wielką radością – szpital jest gotowy do dostosowania zasobów do nowych potrzeb.

Zmiana organizacyjna w szpitalu nie zaburzy przyjęć pacjentek w zakresie leczenia ginekologicznego, patologii ciąży oraz tych, które rodzą. Cały czas działać też będzie blok porodowy, na którym znajduje się sala zabiegowa do porodów powikłanych oraz cztery bardzo dobrze i nowocześnie wyposażone sale porodowe z pełnymi węzłami sanitarnymi, do pobytów trwających dłużej niż jedną dobę.

 

Print Friendly, PDF & Email