Poznań: Ewakuacja osób ze szczególnymi potrzebami w UMP

Poznań: Ewakuacja osób ze szczególnymi potrzebami w UMP
Fot. mat. prasowe

Jak ewakuować z budynku osoby wymagające szczególnej pomocy? Jakiego sprzętu użyć? Czy to jest bardzo trudne? Mogli to sprawdzić urzędnicy/czki różnych biur i wydziałów UMP, ale też pracownicy/czki teatrów, muzeów, przychodni i szpitala – w sumie prawie 50 osób.

Eksperci Fundacji Polska Bez Barier odpowiadali na wszystkie pytania, asystowali też przy próbach ewakuacji z użyciem materaca i specjalnego krzesła.

Wspólnie zastanawiano się nad trudnościami, z którymi mierzą się np. urzędy podczas przygotowania planów ewakuacyjnych jak i później podczas samej ewakuacji.  Prowadzący pokazali jak różnym osobom trzeba taką ewakuację umożliwić. To nie tylko osoby poruszające się na wózkach, Głusi czy niewidomi, ale też mający ataki paniki, czy lęk wysokości. – Uwrażliwienie na różnorodność użytkowników i użytkowniczek przestrzeni to podstawa przygotowania dobrej ewakuacji – mówił Maciej Augustyniak, prezes Fundacji Polska Bez Barier. Salę Białą wypełnił sprzęt pomocny przy ewakuacji – materace, różne krzesła czy wózki. Specjalista do spraw ppoż. mówił o różnych elementach działań Państwowej Straży Pożarnej związanych właśnie z ewakuacją OzN. Zaplanowano również część, podczas której zadawano pytania i dzielono się własnymi doświadczeniami.

Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem wózków i materacy ewakuacyjnych. Każdy mógł sprawdzić jak ewakuowane są osoby ze szczególnymi potrzebami oraz jak samodzielnie można pomóc takiej osobie, wykorzystując do tego odpowiedni sprzęt.

Print Friendly, PDF & Email