Poznań: Biała Sobota - będzie można przebadać się za darmo

Poznań: Biała Sobota - będzie można przebadać się za darmo
Fot. mat. prasowe

Bezpłatne EKG, konsultacje dietetyczne, a także badania wzroku i słuchu oraz znamion skórnych – to część bogatej oferty medycznej, jaka czeka na mieszkańców w najbliższą sobotę, 13 lipca. Tym razem wydarzenie odbędzie się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Roosevelta przy ul. Lechickiej 105.

Kolejna Biała Sobota rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do godz. 16.00.

Wydarzenie to okazja, aby zadbać o swoje samopoczucie – skorzystać z licznych porad specjalistów, wykonać badania i dowiedzieć się więcej o zdrowym stylu życia.

Na stoisku Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych będzie można m.in. sprawdzić poziomu glukozy we krwi czy zmierzyć ciśnienie tętnicze. Ciekawą ofertę przedstawi Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy. W strefie cardio na poznaniaków czekać będą konsultacje kardiologiczne, EKG, pomiar saturacji, ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi, BMI i porady dietetyka. W słuchobusie będzie można przebadać się w kierunku wad słuchu. Ponadto konsultacji będzie udzielał także podolog.  

Specjaliści ze Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka przeprowadzą badania znamion skóry dermatoskopem. Będzie można też skonsultować się w zakresie profilaktyki nowotworów skóry. Grupa Ratownictwa PCK pokaże m.in. jak udzielić pierwszej pomocy, w tym przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechowej z użyciem defibrylatora. 

Pracownicy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ opowiedzą o tym, dlaczego tak ważne jest regularne wykonywanie badań i samoobserwacja. Będzie można zmierzyć skład ciała przy użyciu analizatora, a także wykonać badanie poziomu tkanki tłuszczowej oraz masy mięśniowej. Na stoisku NFZ będzie można także dowiedzieć się więcej o programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia. 

Katedra Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapewni porady dietetyczne na temat zdrowego żywienia i pomiary składu ciała wraz z omówieniem wyników.  

Przedstawiciele sanepidu zbadają zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Opowiedzą też, jak alkohol wpływa na sprawność psychoruchową – przy użyciu alkogogli każdy będzie mógł sam się o tym przekonać. Podpowiedzą też, jak zabezpieczyć się przed kleszczami oraz jak je właściwie usuwać.

Na stoisku Family Optic chętni, w tym także dzieci, będą mogli wykonać przesiewowe badanie wzroku mające na celu wstępne określenie wady oraz diagnozę w kierunku zaburzeń widzenia. Ponadto specjaliści udzielą porad optycznych dotyczących korygowania wad wzroku oraz ocenią stan techniczny okularów i wyczyszczą je w myjce ultradźwiękowej.

Lekarze z Przychodni Edictum udzielą konsultacji w zakresie chorób wewnętrznych. Będzie można też zmierzyć BMI, poziom glukozy i ciśnienia. Specjaliści z Pro-Diagnostic wykonają badania gęstości kości, co umożliwia wczesne wykrycie osteoporozy. Na stoisku Stowarzyszenia Ratajskie Centrum Kultury będzie można indywidualnie skonsultować się z dietetykiem oraz wykonać analizę składu ciała wraz z omówieniem wyników.  

Wydarzeniu towarzyszyć będą zajęcia jogi w plenerze. Dla dzieci przygotowana została strefa rozrywki i zabaw na powietrzu: animacje, gry, zabawy i konkursy, w tym także związane z tematyką prozdrowotną.

Uczestnicy Białej Soboty będą mieli też możliwość złożenia wniosku o Kartę Dużej Rodziny, czy Kartę Seniora oraz uzyskania informacji dotyczących zadań realizowanych przez Poznańskie Centrum Świadczeń i Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Mat. prasowe
Print Friendly, PDF & Email