Poznań: 35 strażaków na kwarantannie po stwierdzeniu zakażenia u jednego z nich

Poznań: 35 strażaków na kwarantannie po stwierdzeniu zakażenia u jednego z nich
Fot. Pixabay

35 strażaków z Poznania przebywa w kwarantannie w związku ze stwierdzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z nich. Strażacy pozostający w nadzorze epidemiologicznym na razie nie będą wzywani do służby.

W czwartek sanepid poinformował o potwierdzeniu zakażenia SARS-CoV-2 u jednego ze strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej (KM PSP) w Poznaniu. Strażak uczestniczył w ćwiczeniach w jednostce w poznańskich Krzesinach.

W piątek rzecznik prasowy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Sławomir Brandt poinformował PAP, że po przeprowadzeniu wywiadu z wszystkimi wytypowanymi strażakami sanepid zadecydował o kwarantannie łącznie 35 z nich – wraz z chorym. Pozostali zostają w nadzorze epidemiologicznym.

– Zakażony strażak pełni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 przy ul. Rudzkiej na poznańskich Krzesinach i wszystko na to wskazuje, że zaraził się poza służbą w miejscu zamieszkania – podał Brandt.

Kwarantannie zostało poddanych 22 strażaków z JRG-6, z którymi zarażony strażak pełnił ostatnio służbę, i 11 strażaków z JRG-1 przy ul. Wolnica, a także 2 strażaków z JRG-7 przy ul. Bobrzańskiej, którzy przechodzili okresowe testy w komorze dymowej w krzesińskiej jednostce. 20 strażaków odbywa kwarantannę w ośrodku w Żerkowie w pow. jarocińskim, a 15 w swoich domach.

– Zgodnie z informacją z sanepidu w najbliższych dniach rozpoczną się badania na obecność COVID-19 strażaków odbywających kwarantannę. Strażacy, którzy pozostają w nadzorze epidemiologicznym mogą wrócić do służby, jednak decyzją kierownictwa profilaktycznie kilka najbliższych dni nie będą do niej wzywani – wyjaśnił rzecznik.

Sławomir Brandt poinformował, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy strażak zobowiązany jest przechodzić okresowe testy w komorze dymowej. Przeprowadzanie testów wznowiono w połowie czerwca, po trzech miesiącach przerwy związanej z sytuacją pandemiczną. Podkreślił, że są one przeprowadzane w ograniczonym zakresie, z jednoczesnym zachowaniem reżimu sanitarnego.

Decyzja wznawiająca przeprowadzanie testów obejmuje wszystkie jednostki organizacyjne PSP w całym kraju. Została podjęta wraz ze znoszeniem kolejnych ograniczeń, m.in. związanych z organizacją uroczystości rodzinnych do 100 osób, z otworzeniem centrów handlowych i z publicznością na zawodach sportowych.

Rafał Pogrzebny
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email