Poznań: 11 listopada stolica Wielkopolski świętuje podwójnie

Poznań: 11 listopada stolica Wielkopolski świętuje podwójnie
Fot. mat. prasowe

Tego dnia w całym mieście na poznanianki i poznaniaków czeka wiele atrakcji z okazji Dni Świętomarcińskich oraz Święta Niepodległości. Organizatorzy podpowiadają, na co warto zwrócić uwagę.

Tegoroczne obchody Dni Świętomarcińskich odbędą się w kilku lokalizacjach. Organizator wydarzenia – Centrum Kultury Zamek – zaprasza na plac Kolegiacki, Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, do parku Chopina oraz byłego Zamku Cesarskiego, gdzie odbywać się będą Dni Świętomarcińskie, które zostały przygotowane zamiast corocznych Imienin Ulicy Św. Marcin. Całość realizowana jest pod hasłem „Czyń dobro” i dedykowana  w szczególny sposób społeczności ukraińskiej – ludziom szukającym schronienia w Poznaniu w obliczu trwającej w ich ojczyźnie wojny. 

Przebywający w stolicy Wielkopolski Ukraińcy również chcą podziękować za otwarte serca mieszkańców Poznania, organizując akcję społeczną, której celem jest integracja i wspólne twórcze działanie.  Jednym z symboli przyjaźni i dialogu jest ręcznie robiony obrus z symbolicznym napisem „Czyń dobro” oraz z tradycyjnymi elementami haftów Polski i Ukrainy. Obrus jeszcze nie jest gotowy, każdy chętny będzie mógł go dokończyć 11 listopada na pl. Kolegiackim. Tego dnia na placu odbędzie się także Kiermasz Świętomarciński, któremu towarzyszyć będą działania performatywne w wykonaniu artystów z Ukrainy i z Polski. Atrakcje w tym miejscu będą trwały od godz. 11 do 17.

Kolejną tegoroczną lokalizacją jest park Chopina. 11 listopada w godz. 11-17 stanie się on scenerią aktywności przygotowanych przez organizacje pozarządowe. To bardzo ważny element Dni Świętomarcińskich, pozwalający spotkać się z osobami na co dzień zaangażowanymi w działalność skierowaną na budowanie wspólnoty zrozumienia, dzielenia się i dobrej przyszłości kolejnych pokoleń. Będzie to okazja do rozmów na temat ich działalności w obszarach najważniejszych wyzwań współczesności: przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu, budowania ekonomii współdzielenia, pomocy dla osób z niepełnosprawnością. Prowadzona będzie także zbiórka publiczna na rzecz Ukrainy.

W parku Chopina coś dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci. Organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty plastyczne i muzyczne, mikrokoncerty, prezentacje, przejażdżki rikszą i rowerem towarowym. Swój udział potwierdziły organizacje i grupy, które przez wiele lat współtworzyły Korowód Świętomarciński, takie jak uwielbiany przez publiczność Teatr z Głową w Chmurach czy Klub Sportowy Warta Poznań.

To nie koniec atrakcji. Nieopodal, na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, o godz. g. 14:00 nastąpi uroczyste przekazanie klucza do bram miasta świętemu Marcinowi. Chwilę po tym na scenie rozpoczną się koncerty. Wystąpią kolejno: Swarzędzka Orkiestra Dęta, Anna Chumachenko, Marianna Druzhynetz, zespół Atmasfera oraz Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem we wspólnym projekcie „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. A na finał usłyszymy koncert Renaty Przemyk.

Co więcej, 11 listopada w  Centrum Kultury Zamek odbędzie się Dzień Kina Polskiego oraz zwiedzanie dawnego Zamku Cesarskiego. Tego dnia można obejrzeć pięć wystaw, m.in. zbiór fotografii Jędrzeja Nowickiego pt. „Gwiazdy nad niebem Wschodu”, dokumentujących wojnę w Ukrainie widzianą oczami cywilów. 

Większość atrakcji przygotowano na 11 listopada, ale nie zabraknie także wydarzeń 10 listopada (spotkanie z Andrzejem Stasiukiem) oraz 13 listopada (spektakl „Żywot” Teatru Emigrant). 

Szczegółowy program Dni Świętomarcińskich dostępny jest na stronie CK Zamek

Stary Dobry Święty Marcin 

11 listopada dziać się będzie także na samej ul. Św. Marcin. Przed Alfami stanie scena, na której wystąpią m.in. Poznań Brass, tenor Voytka Soko-Sokolnicki czy  Ksenia Shashysvili. Nie zabraknie także warsztatów dla dorosłych i dzieci – m.in. zajęć ceramicznych, graficznych czy z produkcji świec sojowych. Będzie można również wybrać się na przechadzki z przewodnikami, np. śladami Enigmy. W weekend 11-13 listopada restauratorzy działający przy ul. Św. Marcin zapraszają na wyjątkowe dania z gęsiny, specjalne menu, ręcznie szyte upominki i wystawę „Stary Dobry Święty Marcin – sentymentalnie” ukazującą historię i tradycje ulicy wyeksponowaną w biorących udział w akcji lokalach.

Z inicjatywą organizacji wydarzeń dla mieszkańców na ul. Św. Marcin wyszła Koalicja Święty Marcin, której prace na potrzeby tego projektu koordynuje Fundacja Pokolenie 2020 i Towarzystwo Wiedzy Powszechnej. 

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na Facebooku

Narodowe Święto Niepodległości 

Tegoroczne wojewódzkie obchody rozpoczną się mszą św. o godz. 9:00 w Farze Poznańskiej. Część oficjalna odbędzie się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przy Wojska Polskiego 86/90 o godz. 11:00. Tradycyjnie podczas uroczystości będzie miał miejsce wystrzał armatni, a także odbędzie się defilada pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Od godz. 12:15 udostępniona zostanie część piknikowa, w ramach której zaprezentują się m.in. jednostki wojskowe oraz grupy rekonstrukcyjne. Dla zwiedzających udostępniony zostanie również system szkolno-treningowy „Śnieżnik”, będzie można  zobaczyć: kołowy transporter opancerzony Rosomak, czołg PT-91 „Twardy”,  pojazd dalekiego rozpoznania Żmija.

Kopiec Wolności 

Z okazji Święta Niepodległości Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzą dla zwiedzających Kopiec Wolności nad jeziorem Maltańskim. Na szczyt będzie można wejść 11 listopada między godz. 11:00 a 16:00. Na kopcu może jednocześnie przebywać 20 osób, dlatego chętni do wejścia będą wpuszczani na szczyt stopniowo.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości 

Po zjedzeniu tradycyjnych rogali świętomarcińskich muzeum zaprasza do odwiedzenia swoich oddziałów. 

11 listopada Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu przy Starym Rynku będzie czynne w godz. 10.00-15.00. Tego dnia warto zobaczyć tam najnowszą wystawę czasową „Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)”. Ekspozycja prezentuje losy Wielkopolan, którzy w 1918 roku wzięli udział w zwycięskim Powstaniu.

W dniu Święta Niepodległości czynne będą także: Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii „Poznań” (od godz. 11.00 do 16.00) oraz Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania (od godz. 10.00 do 15:00).

W związku z obchodami 11 listopada planowane są czasowe zmiany w organizacji ruchu. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie poznan.pl.

Print Friendly, PDF & Email