Poznaj swój mózg

Poznaj swój mózg
Fot. pixabay.com

Mózg – najbardziej złożony, skomplikowany i tajemniczy narząd ludzki i „urządzenie” w całym Wszechświecie. Fascynuje mnie nieustannie już od wielu lat.

W szkole na lekcjach biologii poznajemy jego podstawową budowę i funkcje. Już wtedy chyba wzbudził moje zaciekawienie. Z czasem dowiadywałem się o nim coraz więcej, ucząc się do matury z biologii. Najbardziej jednak jego budowa, funkcje i możliwości zafascynowały mnie w czasie moich studiów, podczas których uczyliśmy się o nim dość dużo. Z czasem doszły informacje i ciekawostki związane z jego różnymi zaburzeniami, schorzeniami, a także ukrytymi możliwościami dotyczącymi uczenia się. Im więcej dowiadujemy się o mózgu, tym więcej pytań przed nami. Zdajemy sobie sprawę, że sporo już zostało odkryte, a jednak wiele rzeczy nadal pozostaje tajemnicą. Dziś lubię czytać i słuchać o mózgu wiele informacji, poszerzać swoją wiedzę. Zdarza się, że niektórzy znajomi zadają mi pytania z nim związane, np. o różne zachowania, dlaczego funkcjonujemy w taki, a nie inny sposób, itd. Postanowiłem więc wybrać kilka książek na temat mózgu z ostatnich lat, które moim zdaniem są ciekawe, warte polecenia i mogą pomóc odpowiedzieć na wiele pytań. Zapraszam wszystkich do lektury.

Kaja Nordengen „Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd”

Autorka pochodzi z Norwegii i jest neurologiem. W bardzo jasny i przystępny sposób przedstawia budowę i podstawowe funkcje mózgu. Dzieli się również wieloma ciekawostkami i wynikami najnowszych badań dotyczących mózgu. W książce znajduje się wiele interesujących rysunków i ilustracji. Polecam ją wszystkim rozpoczynającym swoją przygodę z wiedzą o mózgu oraz tym, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę ze szkoły lub studiów.

Marco Magrini „Mózg – podręcznik użytkownika”

Podobnie jak poprzednia pozycja, napisana jest prostym i niezwykle żywym językiem. Zawiera jeszcze więcej ciekawostek i szczegółów. Jest to książka dla każdego, kto chce dowiedzieć się o mózgu jak najwięcej w przystępny sposób. Polecam ją po przeczytaniu poprzedniej, gdyż stanowi bardzo dobre jej uzupełnienie.

David Eagleman „Mózg – opowieść o nas”

W książce tej autor skupia się nie tylko na budowie i funkcjonowaniu mózgu, ale przede wszystkim na człowieku jako całości. Przytaczając wiele interesujących przykładów, wyjaśnia, w jaki sposób mózg wpływa na różne ludzkie działania i zachowania oraz w jaki sposób nimi steruje. Pozycja równie pasjonująca jak poprzednie.

Christian Jarrett „Mózg – 41 największych mitów”

Z biegiem lat dowiadujemy się o mózgu coraz więcej, a jednocześnie uświadamiamy sobie, że nadal nie wiemy wszystkiego. Analizując mnóstwo faktów i informacji, np. w internecie, możemy natknąć się na wiele mitów, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, a niekiedy mogą być nawet krzywdzące i szkodliwe. Autor powyższej książki w bardzo ciekawy sposób przedstawia najpopularniejsze mity związane z mózgiem i rozprawia się z nimi. Zdecydowanie polecam.

Boguś Janiszewski „Mózg – to, o czym dorośli Ci nie mówią”

Na koniec zostawiłem książkę dość nietypową i zdecydowanie inną niż poprzednie. Wbrew temu co może sugerować tytuł i okładka, skierowana jest ona nie tylko do dzieci, ale z powodzeniem mogą po nią sięgnąć również dorośli. A najlepiej, aby czytali ją wspólnie z dziećmi. Zaletą książki są nie tylko informacje przedstawione w krótki i zrozumiały sposób, ale przede wszystkim kolorowe, inspirujące i pełne humoru ilustracje. ■

Print Friendly, PDF & Email