Poznaj historie niezwykłych warszawianek

Poznaj historie niezwykłych warszawianek
Fot. Muzeum Warszawy

Tylko do 29 stycznia można oglądać wystawę „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie” w Galerii Rynek 30. To opowieść o kobietach, dzięki którym zaszły ważne zmiany w życiu społecznym, politycznym i kulturowym.

Herstorie, czyli historie dwunastu kobiet zostały opowiedziane poprzez wybór obiektów z kolekcji Muzeum Warszawy, uzupełnionych o wypożyczenia i zbiory prywatne, będące pamiątkami rodzinnymi.

Wśród herstorii znajdziemy opowieść o pierwszym zakładzie introligatorskim dla kobiet, ukrywaniu społeczności żydowskiej w warszawskim zoo w czasie Zagłady, zarabiającej na całą rodzinę prababci czy ambitnych lekkoatletkach z Polonii Warszawa. Najstarsza z przedstawionych emancypantek urodziła się w drugiej połowie XIX wieku, a najmłodsza żyje do teraz.

Bohaterkami wystawy są m.in. Józefa Bojanowska – introligatorka i redaktorka, Eufemia – legendarna modelka aktów warszawskiej ASP, Jadwiga Golcz – prekursorka fotografii, Stefania Wilczyńska – współpracowniczka Korczaka czy tancerka baletowa – Danuta Kwapiszewska.

Galeria Rynek 30 Muzeum Warszawy, to przestrzeń działań młodych twórców i artystów, ale też kuratorów. Tym razem do przygotowania wystawy o niezwykłych warszawiankach, w sercu Starówki, zaproszono studentki i studentów Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP.

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Warszawy.

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email