Pozarządowo na Starym Mieście, czyli FIP po raz 20. [ZDJĘCIA]

Fot. Mateusz Misztal

W sobotę, elbląskie organizacje pozarządowe znalazły się w jednym miejscu. Ich przedstawicieli spotkać można było na elbląskiej starówce. Była joga śmiechu, akrobacje rowerowe i loteria fantowa.

Od godziny 11:00 na ul. Stary Rynek spotkać można było przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w Elblągu.

– Dwadzieścia lat temu w Polsce dopiero zaczynał się ruch pozarządowy i bardzo potrzebowaliśmy różnego rodzaju spotkań, dyskusji, debat. Pierwsze FIP-y były bardziej konferencyjne, ludzie się poznawali. Teraz też pewnie nie wszyscy się znają, ale myślę, że integracja jest nieco większa. Z każdym kolejnym FIP-em zaczęliśmy dochodzić do wniosku, że powinien on mieć taki charakter, jak obecnie, że powinien wiązać się z takim wyjściem do ludzi, by był ten bezpośredni kontakt z mieszkańcami, bo okazuje się, że tego jest zbyt mało – mówi Arkadiusz Jachimowicz, Przewodniczący Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych i prezes ESWIP-u. – Ważnym wskaźnikiem jest też mała liczba członków organizacji pozarządowych. Myślę, że jesteśmy atrakcyjni, potrafimy robić fajne rzeczy. Być może nie bardzo potrafimy przedstawiać naszą ofertę w sposób atrakcyjny dla mieszkańców. I ten dzisiejszy FIP ma właśnie na celu to, żeby spotkać się z ludźmi, zobaczyć jak oni reagują na nasze działania, zaprosić ich do naszych stowarzyszeń. Chcemy też pocieszyć się sobą, porozmawiać w fajnej atmosferze i wymienić doświadczenia. Dobrze, że nam dopisuje pogoda, miejsce tu, na Starym Rynku, też jest bardzo dobre.

Na Forum Inicjatyw Pozarządowych pojawili się też przedstawiciele Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

– ERKON zaproponował dziś m.in. warsztaty z robienia maskotek i origami. I starsi i młodsi mogli też lepić różne rzeczy z masy solnej. Warsztaty prowadziły nasze wspaniałe instruktorki z pracowni krawieckich – informuje Krzysztof Wójcik z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. – Prezentowaliśmy też projekty, które realizujemy i będziemy realizować w niedalekiej przyszłości. Osoby, które zdecydowały się odwiedzić FIP i podejść do nas, mogły wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaczerpnąć najistotniejszych informacji dotyczących naszej działalności – dodaje.

Podczas trzygodzinnego spotkania na starówce pojawiło się ponad 20 organizacji pozarządowych. Wśród nich byli także przedstawiciele elbląskiego schroniska dla zwierząt.

– Jesteśmy tu od samego początku, odkąd tego typu spotkania w ramach Forum Inicjatyw Pozarządowych były organizowane po raz pierwszy i jesteśmy tu, by pokazać co robi nasze stowarzyszenie – zaznacza Agnieszka Wierzbicka, kierownik Schroniska OTOZ Animals w Elblągu. – Pokazujemy nasze psiaki, mówimy na czym polega wolontariat, na czym polega nasza praca, zachęcamy też do adopcji zwierząt. Nie możemy jednak narzekać, bo jeśli chodzi o liczbę adopcji, to jest ona na zadowalającym poziomie. Liczba zwierząt w schronisku na szczęście się zmniejsza. Jest to zasługa pracy wolontariuszy. W schronisku czynnie działa ich ponad 30.

Podczas FIP-u nie zabrakło akrobacji rowerowych w wykonaniu członków Stowarzyszenia Sportów Xtremalnych. ESWIP zorganizował loterię fantową, Bank Żywności przygotował zdrowe przekąski, a Stowarzyszenie Babska Wyspa zaprezentowało jogę śmiechu i zachęciło do niej elblążan.

Pozytywne Elblążanki zaproponowały jogę integralną. Były też gry integracyjne, a Stowarzyszenie Inspiratornia przypomniało jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy. Podczas 20. Forum Inicjatyw Pozarządowych był także czas na wspólne zdjęcie, które zobaczyć można w naszej fotorelacji z wydarzenia.

Na Starym Mieście odbyły się także targi ekonomii społecznej, gdzie można było kupić lokalne produkty, tj. konfitury, soki, czy domowe przekąski.

Jeśli chcesz obejrzeć fotorelację z wydarzenia kliknij w zdjęcie główne.

Print Friendly, PDF & Email