Pożary w elbląskich lasach

Pożary w elbląskich lasach
Fot. nadesłane

W ostatnich dniach Lasy Państwowe Nadleśnictwa Elbląg nawiedziła duża ilość pożarów. W niedzielę 01.05.2022 spłonęło 15 arów pokrywy gleby, a w gaszeniu brało udział 6 zastępów straży pożarnej z PSP Nowy Dwór Gdański oraz OSP Stegna i Sztutowo. Dzięki sprawnemu działaniu strażaków udało się zapobiec dalszemu rozwojowi tego żywiołu.

W minionym tygodniu zanotowano aż 4 pożary lasów, a od początku roku 6. Dla porównania w całym roku 2021 Nadleśnictwo Elbląg zanotowało 6 pożarów, a w 2020 r. tylko jeden.

– Sprzyjająca turystom aura nie sprzyja bezpieczeństwu pożarowemu. Wciąż jeszcze niewielkich rozmiarów roślinność zielna i pozostające po zimie suche części obumarłych roślin, w połączeniu z brakiem opadów i dość wysoką temperaturą sprawiają, że nie trudno o pożar. Aktualnie w dniu dzisiejszym (02.05.2022) wilgotność ściółki mierzona o godz. 9 rano osiągnęła wartość 13,5% natomiast na godzinę 13 już tylko 11,2 % , co porównuje się do mniej więcej wilgotności kartki papieru – informuje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

– W trakcie pisania tej informacji dostaliśmy wiadomość o kolejnym pożarze, także na Mierzei Wiślanej. Niepokojące jest też to, że po raz kolejny znaleziono ślady palonego ogniska (w tym roku to już 3 taki przypadek) i pozostawione śmieci – dodaje Jan Piotrowski. W wyniku tego pożaru spaliło się kolejne 5 arów ściółki. Dzięki szybkiej reakcji OSP Jantar i OSP Stegna pożar jest już dogaszany.

Wszystkie osoby przebywające w lesie prosi się o stosowanie zakazu używania ognia i zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych.

Rozwijający się pożar bywa bardzo nieprzewidywalny, a jego działanie może okazać się katastrofalne w skutkach zarówno dla środowiska przyrodniczego jak i lokalnych miejscowości. W całych Lasach Państwowych trwa akcja majówka 22, w trakcie której funkcjonariusze Straży Leśnej kontrolują przestrzeganie przepisów, między innymi związanych z bezpieczeństwem pożarowym.

Nadleśnictwo Elbląg, Jan Piotrowski
Print Friendly, PDF & Email