POZ: Zdecydowanie za wcześnie rezygnujemy z powszechnego testowania i izolowania pacjentów

POZ: Zdecydowanie za wcześnie rezygnujemy z powszechnego testowania i izolowania pacjentów
Fot. Pixabay

Zdecydowanie za wcześnie rezygnujemy z powszechnego testowania i izolowania pacjentów – powiedział prezes Federacji Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. Najbliższy miesiąc pokaże, jak wprowadzone zmiany wpłyną na zdrowie naszych pacjentów i funkcjonowanie POZ – dodał.

Od 1 kwietnia 2022 roku zaczęły obowiązywać zmiany postępowania w POZ. Zlikwidowane zostały punkty wymazowe, transport i oddziały covidowe.

– Nie można też kierować pacjentów na testy w kierunku SARS-CoV-2 na dotychczasowych zasadach. Testy mogą być wykonywane jedynie przez samych świadczeniodawców, w ramach udzielanych porad – podano w komunikacie prasowym POZ.

– Jeżeli ktoś chce jednak wykonywać testy, to można je zamówić bezpłatnie w RARS, ale według aktualnych wytycznych konsultant krajowej – nie jest zalecane testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Pacjent nie może także skorzystać z samodzielnego skierowania na test poprzez formularz na stronie internetowej – dodano.

Z finansowanych świadczeń covidowych pozostają szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 oraz rehabilitacja po SARS-CoV-2. Inne świadczenia związane z koronawirusem nie są już dłużej finansowane.

Ponadto 28 marca 2022 roku nie są już nakładane izolacje i kwarantanny. – Jeśli lekarz POZ stwierdzi u chorego zakażenie, to wydaje zwolnienie (eZLA) i zaleca samoizolację – podało Porozumienie Zielonogórskie.

Natomiast obowiązek noszenia maseczek w dalszym ciągu dotyczy podmiotów leczniczych tj. szpitali, przychodni, poradni i aptek.

W komunikacie zaznaczono, że wprowadzone zostają nowe świadczenia dotyczące szczepienia uchodźców z Ukrainy. – Konieczne jest ułożenie indywidualnego kalendarza szczepień oraz podanie szczepienia wg IKSz – poinformowano.

Ponadto od 1 kwietnia 2022 roku nastąpi wzrost finansowania umów o 4,5 proc. – stawki kapitacyjnej oraz świadczeń jednostkowych, jednak przestanie obowiązywać dodatek 3 proc. na środki ochrony indywidualnej, jaki przysługiwał podczas pandemii.

Prezes Krajewski wskazał, że w związku z tym należy być ostrożnym w kwestii kalkulacji, jak wprowadzone zmiany wpłyną na finansowanie świadczeniodawców w POZ. – Z jednej strony mamy wzrost finansowania, z drugiej fundusz pozbawia nas dodatków na walkę z pandemią – dodał. (PAP)

Katarzyna Herbut
Print Friendly, PDF & Email