Powstanie unijny system gromadzenia danych o szczepieniach przeciw COVID-19

Powstanie unijny system gromadzenia danych o szczepieniach przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

W Unii Europejskiej powstanie unijny system gromadzenia danych o szczepieniach przeciw COVID-19, oparty na regularnych sprawozdaniach państw członkowskich. System „będzie działać od przyszłego tygodnia” – powiedział PAP rzecznik Komisji Europejskiej.

Jak powiedział PAP rzecznik KE Stefan De Keersmaecker, od strony technicznej za system odpowiada Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). – Będzie to działać od przyszłego tygodnia. Ale na tym etapie nie możemy podać więcej informacji ani danych – zaznaczył.

ECDC przekazało PAP, że jak dotąd nie powstał żaden oficjalny system systematycznego nadzoru i monitorowania szczepień, który gromadziłby dane liczbowe ze wszystkich państw UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

– ECDC we współpracy z Europejskim Biurem WHO, a także innymi partnerami i zainteresowanymi stronami w państwach członkowskich i Komisji Europejskiej, tworzy obecnie system monitorowania wdrażania szczepionek – przekazały PAP służby ECDC.

Pod koniec grudnia 2020 r. w całej UE rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Jak dotąd do obrotu Europejska Agencja Leków i Komisja Europejska dopuściły dwie szczepionki – Moderny oraz Pfizer/BioNTech. W planach są autoryzacje preparatów innych firm farmaceutycznych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
Print Friendly, PDF & Email