Powstanie nowy hostel dla osób bezdomnych w Łodzi

Powstanie nowy hostel dla osób bezdomnych w Łodzi
Fot. Pixabay

Da schronienie i terapię 70 osobom – zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Miasto zbuduje hostel dla osób, które do tej pory były bezdomne, ale zdecydowały się zerwać z nałogiem i w nowym, bezpiecznym miejscu wyjść na prostą. Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej ma przyznane 6,5 mln zł dotacji z Unii Europejskiej na ten cel.

– Nowy hostel chcemy zbudować przy ul. Niciarnianej 41. Planujemy jednopiętrowy budynek, ok 800 metrów kwadratowej powierzchni, w którym miejsce znajdzie około 70 osób. W hostelu byłaby przestrzeń zarówno dla Pań, jak i dla Panów. Warunkiem znalezienia tam dla siebie miejsca byłaby abstynencja. To pierwszy krok, by rozpocząć dalszą terapię i adaptację do życia, a w efekcie powrót do pracy i znalezienie własnego domu. Pacjent mógłby przebywać w hostelu cały dzień, przez dwa lata – mówi Krzysztof Kumański, dyrektor Miejskiego Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej.

MCTiPZ ma przyznane 6,5 mln zł dotacji na budowę hostelu. Kolejne ok. 3 mln zł ma pochodzić z budżetu miasta. W 2021 r. ma powstać projekt hostelu. Budowę zaplanowano na 2022 r.

Będzie to kolejna nowa placówka powołana do opieki i pomocy osobom bezdomnym. Miasto wybudowało właśnie nową noclegownię przy ul. Przybyszewskiego 253. Powstało tu 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień dla 40 osób na parterze oraz ponad 60 miejsc noclegowych na piętrze budynku. Inwestycja kosztowała ok. 9 mln zł, zaś 3,5 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie z UE. Trwają odbiory prac w budynku. Miasto chciałoby uruchomić placówkę na początku 2021 r.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email