Powstała pierwsza w Polsce "Niebieska Strefa" dla osób ze spektrum autyzmu

Powstała pierwsza w Polsce "Niebieska Strefa" dla osób ze spektrum autyzmu
Fot. pixabay.com

Mediateka czyli filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach została pierwszą placówką w województwie świętokrzyskim, przystosowaną do potrzeb osób ze spektrum autyzmu i zaburzeniami komunikacyjnymi.

O istnieniu Niebieskiej Strefy w Mediatece informują napisy umieszczone w przestrzeni dworca autobusowego. Przed wypożyczalnią znajdują się dwie tablice informujące, w jaki sposób należy zachowywać się w bibliotece i korzystać z jej zbiorów. Wszystko po to, aby osoby autystyczne mogły łatwiej odnaleźć się w przestrzeni publicznej. Kadra pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej przeszła specjalne szkolenia, w celu zapewnianie odpowiedniej obsługi osób szczególnie wrażliwych.

– Autyzm to większa wrażliwość a także inne postrzeganie świata, a nadmiar bodźców powoduje, że osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją i często w nieznanych miejscach czują się zagubione. Dzięki utworzeniu „Niebieskiej Strefy” osoby ze spektrum autyzmu czują się bezpiecznie i same mogą na przykład wypożyczyć książki – podkreśla Paulina Papka, z kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

Oprócz Mediateki w województwie świętokrzyskim powstanie dodatkowo 13 miejsc przystosowanych dla osób w spectrum autyzmu. Kolejnymi będą Kieleckie Centrum Kultury oraz Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Projekt powstał dzięki Krajowemu Towarzystwu Autyzmu Oddział Kielce oraz Stowarzyszeniu Sztuka Łączenia. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030.

oprac. AG, źródło pfron.org.pl, UM Kielce
Print Friendly, PDF & Email