Powstał Europejski Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy

Powstał Europejski Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy
Fot. Pixabay

Z inicjatywy Europejskiego Komitetu Regionów w czwartek w Brukseli zainaugurowano Europejski Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy.

Obok Komitetu Regionów założycielami sojuszu są cztery ukraińskie stowarzyszenia samorządowe, m.in. Związek Miast Ukraińskich, oraz sześć europejskich stowarzyszeń regionów i miast. Inicjatywa stanowi odpowiedź na apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, poparty przez przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, Charles’a Michela i Ursulę von der Leyen.

– Prezydent Zełenski zwrócił się do społeczności międzynarodowej z prośbą o zawiązanie partnerstw bezpośrednich pomiędzy regionami i pomiędzy miastami Ukrainy i Europy, ta prośba została powtórzona przez ukraińskie stowarzyszenia miast i gmin – wyjaśnił szef Komitetu Regionów Vasco Cordeiro.

Jak podkreślił, wojna spowodowała śmierć i zniszczenia w całej Ukrainie, a miliony Ukraińców straciły swoje miejsca zamieszkania, zniszczone zostały miasta, szkoły i szpitale.

– Sojusz dopilnuje, aby wszystkie regiony i wszyscy obywatele Europy mówili jednym głosem w ramach platformy na rzecz odbudowy Ukrainy. (…) Poprzez swoją szeroką sieć przekażemy ukraińskim partnerom naszą wiedzę – zaznaczył Cordeiro.

Uczestniczący w inauguracji inicjatywy na rzecz odbudowy mer Irpienia w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn podziękował za udzielenie schronienia milionom Ukraińców.

– Na zawsze zachowamy w naszych sercach wdzięczność – powiedział samorządowiec.

Zaznaczył, że jako mer chciałby, „żeby wszyscy mieszkańcy wrócili do Irpienia i żeby śmiech dzieci ponownie rozbrzmiewał we wszystkich zakątkach miasta”, ale wymaga ono odbudowy.

– W Irpieniu powstrzymaliśmy wroga i to jest miasto, które broniło stolicy Ukrainy, ale Irpień zapłacił niezwykle wysoką cenę za to zwycięstwo. Ponad 50 proc. naszego miasta zostało zniszczone, 73 proc. miasta w jakiś sposób uszkodzono – wskazał Markuszyn. Dodał, że w Irpieniu zostały zniszczone wszystkie przedszkola i szkoły.

Po stronie UE założycielami zainaugurowanego sojuszu są stowarzyszenia: Eurocities, Konferencja Peryferyjnych Regionów Morskich Europy (CPMR), Rada Gmin i Regionów Europy (CEMR), Konferencja Europejskich Regionalnych Zgromadzeń Ustawodawczych (CALRE), Zgromadzenie Regionów Europy (AER) oraz Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych (SERG). Inicjatorzy podkreślają jednak, że „sojusz pozostanie otwarty dla każdej strony, która będzie zainteresowana uczestniczeniem w jego pracach”.

Z Brukseli Mateusz Kicka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email