Powiat toruński: Dom pełen „Światła”

Powiat toruński: Dom pełen „Światła”
Fot. Agnieszka Niwińska/Starostwo Powiatowe

Centrum Opieki Wytchnieniowej „Dom Światła” od nowego roku rozpocznie swoją działalność w Grębocinie przy ul. Lampkowskiego 31. Nowoczesny ośrodek nie powstałby bez pomocy władz samorządowych Powiatu Toruńskiego. W oficjalnym otwarciu obiektu, zorganizowanym w piątek 17 grudnia 2021 roku, wzięli udział Starosta Toruński Marek Olszewski i Wicestarosta Michał Ramlau oraz radna Danuta Kwiatkowska.

W ramach Centrum Opieki Wytchnieniowej „Dom Światła” funkcjonować będą: oddział opieki wytchnieniowej i dom dziennej opieki. Pierwszy rozpocznie działalność już 1 stycznia 2022 roku. Jego działania skierowane są do mieszkańców powiatu toruńskiego i miasta Torunia. Centrum ma wspierać członków rodzin lub opiekunów sprawujących opiekę nad osobami niesamodzielnymi, organizując dla nich opiekę przez maksymalnie trzy miesiące, dając opiekunom czas na odpoczynek i zadbanie o własne zdrowie i komfort.

– Ten „Dom” ma być ostoją miłosierdzia i dobroci. Jest wiele osób, dzięki którym udało się doprowadzić do jego powstania. Wszystko zaczęło się, kiedy Łukasz Kucharski ofiarował Fundacji działkę, na której obecnie znajduje się parking przed centrum. Krotko po tym wydarzeniu pastor Jacek Matlakiewicz podarował nam tę działkę, na której wybudowano obiekt. Aby ubiegać się o środki unijne musieliśmy dysponować pieniędzmi na wkład własny. Dostaliśmy wówczas darowiznę od Stowarzyszenia Rodzin Pochodzenia Niemieckiego i to znacznie zbliżyło nas do urzeczywistnienia pomysłu otwarcia „Domu Światło”. Tego nie udałoby się jednak dokonać bez partnera reprezentującego samorząd. Niezawodny okazał się Pan Starosta Toruński Marek Olszewski, na którego wsparcie i pomoc mogliśmy liczyć właściwie już od pierwszego spotkania – dziękowała Janina Mirończuk Prezes Fundacji „Światło”.

Rozpoczynający działalność w styczniu oddział opieki wytchnieniowej będzie liczyć 15 miejsc. Chętnych, aby skorzystać z takiej formy wsparcia jest jednak znacznie więcej – już 8 osób jest zapisanych na drugi turnus. Nowo wybudowany obiekt w Grębocinie uzupełni sieć powiatowych jednostek wspierających seniorów i osoby potrzebujące pomocy.

– Pani Prezes dziękuje nam za wsparcie, ale tak naprawdę, to my powinniśmy Pani dziękować. Gratuluję zakończenia budowy w terminie. Ten obiekt przez wiele lat będzie służyć wszystkim potrzebującym. Trzeba pamiętać, że Fundacja „Światło” od prawie 20 lat pomaga potrzebującym – zarówno osobom w śpiączce i chorych na choroby onkologiczne. Dziękuję za dotychczasową współpracę, przy tej i innych inicjatywach, które fundacja realizuje we współpracy z władzami samorządowymi Powiatu Toruńskiego. Gratuluję tak wspaniałego obiektu, a Pani oddanie i poświęcenie innym ludziom gwarantuje, że ten dom zawsze będzie wypełniony najlepszymi uczuciami, co jest gwarancją dobrej i profesjonalnej opieki dla każdego, kto będzie jej potrzebować – gratulował Starosta Toruński Marek Olszewski.

Starosta Marek Olszewski i Wicestarosta Michał Ramlau przekazali na ręce prezes Janiny Mirończuk list gratulacyjny i pamiątkowy kolaż zdjęć upamiętniający budowę „Domu Światła”. Kolejnym prezentem od władz samorządowych Powiatu była konstrukcja na nakrętki w kształcie serca, która została zamontowana przed wejściem do budynku.

Wszystkie niezbędne informacji i wzory dokumentów do pobrania dla osób, które chciałyby skorzystać z oferty Domu Światła znaleźć można na stronie internetowej Fundacji „Światło” – kliknij tutaj, aby przejść do strony.

Adrian Aleksandrowicz
Print Friendly, PDF & Email