Portugalia: Wskutek pandemii deficyt budżetowy wzrósł niemal trzykrotnie

Portugalia: Wskutek pandemii deficyt budżetowy wzrósł niemal trzykrotnie
Fot. Pixabay

Wskutek kryzysu spowodowanego pandemią doszło w Portugalii do nienotowanego wcześniej, blisko trzykrotnego wzrostu deficytu budżetowego, a także wyczerpania środków na pomoc dla najbiedniejszych rodzin.

Jak wynika z szacunków resortu finansów, opublikowanych w czwartek przez dziennik „Dinheiro Vivo”, w pierwszym kwartale 2021 r. deficyt budżetowy Portugalii przekroczył 4,8 mld euro, co oznacza, że był prawie trzy razy wyższy niż w analogicznym okresie w 2020 r.

Według dokumentu ministerstwa finansów drastyczny wzrost deficytu budżetowego wynikał z konieczności walki ze skutkami COVID-19.

– Taka sytuacja jest efektem izolacji społeczeństwa oraz działań podjętych (przez rząd – PAP) przeciwko pandemii, w tym realizacji programów pomocowych skierowanych do rodzin oraz firm – wyjaśniły władze resortu.

Tymczasem z szacunków rządu Antonia Costy wynika, że Portugalia do maja wydała już wszystkie pieniądze, jakie w tegorocznym budżecie jej władze zaplanowały na pomoc społeczną dla rodzin najbardziej doświadczonych koronakryzysem.

Według dziennika „Dinheiro Vivo” władze Portugalii wydały już na ten cel 1,1 mld euro, podczas gdy zaplanowana w budżecie kwota wynosi jedynie 776 mln euro.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email