Portugalia: Władze znoszą limity osób na wydarzeniach kulturalnych

Portugalia: Władze znoszą limity osób na wydarzeniach kulturalnych
Fot. Pixabay

Władze medyczne Portugalii zniosły w środę limity osób na wydarzeniach kulturalnych na terenie całego kraju. Nowe przepisy są zbliżone do tych, które obowiązywały przed nastaniem pandemii COVID-19.

Z regulacji opublikowanych przez rządową Generalną Dyrekcję ds. Zdrowia (DGS) wynika, że jedyną restrykcją podczas masowych imprez kulturalnych jest obowiązek noszenia maski ochronnej.

Od środy uczestnicy festiwali, koncertów, pokazów filmowych oraz spektakli i innych wydarzeń kulturalnych mogą całkowicie wypełniać przestrzenie, bez konieczności zachowania limitów osób na miejscach siedzących i stojących. Tym samym zlikwidowany został obowiązek zachowania 1,5-metrowego dystansu między uczestnikami.

DGS przypomniała, że jeszcze we wrześniu w trakcie imprez kulturalnych mogło być zajętych jedynie 75 proc. miejsc.

Komentatorzy wskazują, że w nowych przepisach nie znalazł się zapowiadany w zeszłym miesiącu przez premiera Antonia Costę wymóg przedstawienia dokumentu o przebytych szczepieniach przed wejściem na „duże wydarzenie kulturalne”.

Zgodnie ze środowym komunikatem DGS w Portugalii zanotowano podczas ostatniej doby cztery zgony związane z COVID-19 oraz 500 infekcji koronawirusem. W sumie na COVID-19 zachorowało już w tym 10-milionowym kraju ponad 1 mln osób, a zmarło 18 tys.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email