Portugalia: W każdym powiecie testy na koronawirusa na terenie szkół

Portugalia: W każdym powiecie testy na koronawirusa na terenie szkół
Fot. Pixabay

W każdym powiecie Portugalii powstanie możliwość poddania się testom na obecność koronawirusa na terenie placówek szkolnych – ogłosił w sobotę resort zdrowia tego kraju. W pierwszej kolejności badaniami objęta zostanie kadra pedagogiczna.

Według nowej inicjatywy ministerstwa zdrowia po zakończeniu testów wśród nauczycieli, kolejnymi osobami, które będą mogły przebadać się na obecność koronawirusa będą członkowie personelu administracyjnego i technicznego tych placówek oraz uczniowie szkół średnich.

Z informacji służb medycznych Portugalii wynika, że w każdym powiecie możliwość przeprowadzenia testów istnieć będzie w maksymalnie dwóch placówkach oświatowych.

Szacuje się, że w pierwszej fazie projektu, czyli do wakacji, poddanych testom na COVID-19 w szkołach zostanie ponad pół miliona osób.

W piątek ministerstwo oświaty potwierdziło, że w najbliższych dniach przekaże szkołom ponad 7 mln euro na poprawę bezpieczeństwa sanitarnego obiektów. Środki mają trafić głównie na zakup masek ochronnych i żeli do dezynfekcji rąk.

Podczas ostatniej doby w Portugalii zanotowano najmniejszą od października liczbę zmarłych wskutek infekcji koronawirusem – 26, a łączna liczba zgonów przekroczyła 16,5 tys. Od piątku potwierdzono 1 007 zakażeń, co oznacza, że nastąpił nieznaczny wzrost ich dynamiki. W sumie na COVID-19 zachorowało w kraju już 809 tys. osób.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email