Portugalia: Szybkie testy na COVID-19 przed wejściem do restauracji

Portugalia: Szybkie testy na COVID-19 przed wejściem do restauracji
Fot. Pixabay

Rząd Portugalii wyraził zgodę na przeprowadzanie przed wejściem do restauracji szybkich testów covidowych u gości takich lokali. Dotychczas informowano, że w okresie świąteczno-noworocznym akceptowane będą jedynie negatywne testy PCR lub antygenowe wykonane w placówkach służby zdrowia lub aptekach.

W czwartkowym komunikacie ministerstwo zdrowia Portugalii wyjaśniło, że konsumenci będą mogli wchodzić do lokali pomiędzy 24 grudnia a 2 stycznia na podstawie wykonanego krótko przed wejściem szybkiego testu. Badanie będzie musiało odbyć się w obecności przedstawiciela placówki gastronomicznej.

Według ministerstwa dopuszczenie szybkich testów dla klientów restauracji jest „decyzją uzupełniającą” nowe restrykcje na okres świąteczno-noworoczny, które premier Antonio Costa ogłosił we wtorek. Szef rządu wyjaśnił, że obostrzenia te mają służyć walce z nasilającą się piąta falą COVID-19.

We wtorkowym wystąpieniu Costa sprecyzował, że 24 i 25 grudnia, a także pomiędzy 30 grudnia i 1 stycznia bez negatywnego testu nie będzie też można wchodzić do kasyn, restauracji oraz na przyjęcia świąteczno-noworoczne.

Według nowych przepisów pomiędzy 25 grudnia a 9 stycznia zamknięte będą w Portugalii bary oraz dyskoteki, a inne lokale gastronomiczne mają wymagać od uczestników imprez rodzinnych, takich jak śluby i chrzciny, ważnego negatywnego testu na COVID-19.

Wtorkowe deklaracje premiera spotkały się z krytyką ze strony stowarzyszeń reprezentujących firmy sektora gastronomicznego. W środę władze organizacji PRO.VAR ogłosiły, że kilkuset portugalskich restauratorów w okresie świąteczno-noworocznym przeprowadzi strajk, zamykając swoje lokale na znak protestu przeciwko obostrzeniom.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email