Portugalia: Szczepionka J&J dla wszystkich dorosłych mężczyzn

Portugalia: Szczepionka J&J dla wszystkich dorosłych mężczyzn
Fot. Pixabay

Służby medyczne Portugalii wyraziły zgodę na szczepienie przeciwko COVID-19 preparatem spółki Johnson & Johnson (J&J) wszystkich dorosłych mężczyzn. Zapowiedziały też utrzymanie dziennego rytmu szczepień na nienotowanym wcześniej poziomie.

Jak poinformował w środę odpowiedzialny za program szczepień w Portugalii Henrique Gouveia e Melo, od wtorku średnia dzienna liczba podawanych dawek szczepionek przekracza poziom 100 tys. Rytm ten ma się utrzymać do końca czerwca.

Podczas konferencji prasowej w Coimbrze Gouveia e Melo ujawnił, że ministerstwo zdrowia spodziewa się zaszczepienia 70 proc. populacji kraju już na początku sierpnia. Zastrzegł jednak, że konieczne będzie wykonanie przez koncerny farmaceutyczne terminowych dostaw szczepionek.

Przedstawiciel służby zdrowia Portugalii potwierdził, że resort zdrowia zgodził się też na dopuszczenie do używania preparatu Johnson & Johnson w przypadku wszystkich dorosłych mężczyzn.

W 10-milionowej Portugalii do szczepień wykorzystano już ponad 5,8 mln dawek, z czego podwójną otrzymało ponad 1,9 mln obywateli.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email