Portugalia: Rząd rozwiązał ogólnokrajowy zespół ds. szczepień przeciwko COVID-19

Portugalia: Rząd rozwiązał ogólnokrajowy zespół ds. szczepień przeciwko COVID-19
Fot. Pixabay

Rząd Portugalii ogłosił we wtorek rozwiązanie grupy zadaniowej odpowiedzialnej za ogólnokrajowy program szczepień przeciw COVID-19. Głównym powodem tej decyzji jest fakt, że co najmniej jedną dawką zaszczepionych zostało już ponad 86 proc. osób w kraju.

Premier Antonio Costa podziękował za kierowanie grupą zadaniową admirałowi Henrique Gouveia e Melo. Życzył mu „bardziej spokojnych zadań w przyszłości”.

Kierujący zespołem od lutego Gouveia e Melo nie ukrywał, że kierowanie programem szczepień było wymagające. Od kilku tygodni miał osobistą ochronę w związku z pogróżkami, jakie otrzymywał od osób negujących istnienie pandemii.

Głównym powodem rozwiązania grupy zadaniowej było osiągnięcie w ostatnich dniach września poziomu ponad 86 proc. osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką preparatu przeciw COVID-19. Pełen proces szczepień przebyło ponad 84 proc. obywateli Portugalii.

Innym czynnikiem, jaki miał wpływ na zakończenie pracy zespołu, była najniższa od maja liczba zgonów w związku z COVID-19 i nowych zakażeń koronawirusem. Pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem na COVID-19 zmarła jedna osoba, a zakaziło się 230.

We wtorek Costa ogłosił, że krajowe służby medyczne są przygotowane do rozpoczęcia podawania trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Dodał, że proces ten ruszy po wydaniu w tej sprawie decyzji przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email