Portugalia: Rząd otwiera parki rozrywki i podwyższa kary za brak masek na terenie kąpielisk

Portugalia: Rząd otwiera parki rozrywki i podwyższa kary za brak masek na terenie kąpielisk
Fot. Pixabay

Rząd Portugalii wydał w czwartek zgodę na otwarcie parków wodnych oraz innych tematycznych parków rozrywki. Potwierdzono też podwyższenie minimalnych kar za brak masek ochronnych na terenie kąpielisk.

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej w Lizbonie rzecznik rządu Mariana Vieira da Silva, rząd Antonia Costy zatwierdził w czwartek wydłużenie do 30 maja stanu klęski w związku z utrzymywaniem się pandemii COVID-19.

Przedstawicielka socjalistycznego gabinetu zapowiedziała, że do końca tygodnia rząd opublikuje w dzienniku ustaw nowe zasady korzystania z kąpielisk w rozpoczynającym się sezonie plażowym.

W nowej regulacji podwyższona została minimalna kara za brak masek ochronnych u osób znajdujących się w okolicach wejścia na plażę, a także w usytuowanych przy niej placówkach gastronomicznych. Zakazano też udziału plażowiczów w grach sportowych na terenie kąpielisk.

Przed rokiem podczas sezonu wakacyjnego nie obowiązywała w Portugalii minimalna kwota kary za brak maski ochronnej. Maksymalną wysokość mandatu ustalono na 100 euro. W nowych przepisach wysokość grzywny ustalono na 50-100 euro.

Według nowego prawa karze podlegają wszyscy plażowicze, którzy nie zachowują 1,5-metrowego dystansu społecznego wobec innych użytkowników kąpieliska spoza swojej rodziny, a także osoby z grup wczasowych, które nie zachowują dystansu 3 metrów od innych skupisk plażowiczów.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email