Portugalia: Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 12-17 lat

Portugalia: Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 12-17 lat
Fot. Pixabay

Służby medyczne Portugalii rozpoczęły w sobotę szczepienia przeciw COVID-19 wśród dzieci w wieku od 12. do 17. roku życia. Jak przekazało ministerstwo zdrowia, pierwsze szczepienia w tej grupie wiekowej ruszyły na archipelagu Madery.

– Od dziś szczepimy osoby w wieku od 12. do 17. roku życia preparatami koncernów Pfizer i Johnson & Johnson. Przestrzegamy wszystkich wytycznych Europejskiej Agencji Leków – oświadczył podczas sobotniej konferencji prasowej w Funchal odpowiedzialny za maderską służbę zdrowia Pedro Ramos.

Zgodnie z planami władz Portugalii w innych regionach kraju szczepienie uczniów w wieku powyżej 12 lat ma się rozpocząć w sierpniu. Zgodę na szczepienie muszą wcześniej wydać rodzice dzieci.

Według ministerstwa zdrowia między piątkiem a sobotą wykryto ponad 2,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem, a 17 osób zmarło w związku z COVID-19.

W nocy z soboty na niedzielę w Portugalii weszły w życie nowe zasady sanitarne, obejmujące zniesienie kilku restrykcji. Wydłużone zostały m.in. godziny pracy placówek gastronomicznych i zniesiony zakaz przemieszczania się pomiędzy powiatami o wysokiej liczbie infekcji.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email