Portugalia: Prezydent ogłosił zakończenie stanu wyjątkowego w związku ze spadkiem zakażeń

Portugalia: Prezydent ogłosił zakończenie stanu wyjątkowego w związku ze spadkiem zakażeń
Fot. Pixabay

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił we wtorek wieczorem zakończenie obowiązywania stanu wyjątkowego. Zastrzegł jednak, że będzie mógł przywrócić go w sytuacji ponownego zwiększenia się liczby zakażeń koronawirusem.

W transmitowanym przez telewizję i radio przemówieniu Rebelo de Sousa przypomniał, że zniesienie stanu wyjątkowego wynika przede wszystkim z niskiego poziomu zgonów i zakażeń w kwietniu w Portugalii. Podczas ostatniej doby zanotowano tam jedynie pięć ofiar śmiertelnych i 353 nowe infekcje.

– Nie jesteśmy jednak w okresie wolnym od COVID-19 (…) Ryzyko nasilenia się pandemii istnieje wraz z pojawianiem się nowych wariantów wirusa, których nie można opanować pomimo szczepień – stwierdził prezydent.

Na postawie obowiązującego od listopada stanu wyjątkowego władze Portugalii tymczasowo ograniczyły naukę stacjonarną w szkołach oraz na wyższych uczelniach, zredukowały możliwość przemieszczania się w przestrzeni publicznej i zamknęły granicę z Hiszpanią.

W marcu rozpoczęło się stopniowe luzowanie restrykcji. W ramach kilku etapów przywrócono działalność placówek oświatowych, a także obiektów handlu i usług.

W najbliższych dniach spodziewana jest decyzja dotycząca możliwości przywrócenia swobodnego ruchu na granicy z Hiszpanią. Uzależniona jest ona jednak od zgody rządu tego kraju.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email