Portugalia: Od ponad dwóch tygodni nie było w domach seniorów zgonów spowodowanych COVID-19

Portugalia: Od ponad dwóch tygodni nie było w domach seniorów zgonów spowodowanych COVID-19
Fot. Pixabay

Od ponad dwóch tygodni w Portugalii nie zanotowano żadnego zgonu wskutek COVID-19 wśród podopiecznych domów seniora, czyli grupy najbardziej doświadczonej przez pandemię, podała we wtorek Izba Lekarska (OM) w Lizbonie.

Według władz izby oraz kierownictwa ministerstwa zdrowia drastyczny spadek zgonów wskutek COVID-19 jest efektem masowych szczepień w domach spokojnej starości. Obie instytucje odnotowały również wyraźny spadek dynamiki zachorowań oraz zgonów wśród całej portugalskiej populacji.

Od początku kwietnia średni dobowy poziom infekcji wynosi 500, zaś liczba zgonów zmalała do poziomu z marca 2020 r. Pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem po raz pierwszy od początku pandemii nie zanotowano zgonu wskutek SARS-CoV-2.

Z szacunków resortu zdrowia Portugalii wynika, że dotychczas wskutek infekcji koronawirusem zmarło w Portugalii ponad 4 tys. podopiecznych domów spokojnej starości. Z powodu dużej liczby ognisk zakażeń pojawiających się w tych placówkach właśnie tam rozpoczęto wdrażanie ogólnokrajowego programu szczepień.

Według minister zdrowia Marty Temido wraz z nasileniem się procesu szczepień resort zdrowia spodziewa się, że już w lipcu miałaby pojawić się odporność grupowa portugalskiej populacji. Tymczasem, jak wynika z danych resortu, dotychczas zaszczepiono niespełna 15 proc. Portugalczyków.

W sumie w Portugalii, której władze noszą się z zamiarem zniesienia stanu wyjątkowego, zmarło z powodu infekcji koronawirusem 16,9 tys. osób, a zakaziło się 835 tys.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email