Szczepienia przeciw COVID-19 to gigantyczna akcja logistyczna, która musi być perfekcyjnie zorganizowana – uważa Porozumienie Zielonogórskie.
Porozumienie przypomniało, że premier Mateusz Morawiecki w środę zapowiedział, że masowe szczepienia przeciwko COVID-19 mają być organizowane przede wszystkim w oparciu o podmioty podstawowej opieki zdrowotnej. Złożono zamówienia na 45 mln dawek. Szczepionki mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.
Doniesienia te skomentował prezes Porozumienia Jacek Krajewski, twierdząc, że „to gigantyczna operacja logistyczna, do której trzeba się dobrze przygotować”.
– Czasu jest niewiele, skoro akcja ma się rozpocząć według zapowiedzi rządu już w lutym przyszłego roku. Premier mówi o zakupie 45 milionów dawek szczepionki i zamiarze wyszczepienia do 80 proc. populacji. Nawet, jeśli za bardziej realistyczne przyjmiemy szacunki ministra zdrowia (50-60 proc. populacji), to i tak dotyczą one przynajmniej kilkunastu milionów pacjentów – zaznaczył Krajewski.
Jednocześnie wymienił wiele kwestii organizacyjnych związanych ze szczepieniami na niespotykaną dotąd skalę, chociażby problem przechowywania milionów dawek w przychodniach POZ w odpowiednich warunkach czy dodatkowego personelu, który „mógłby się zająć tłumami chętnych do szczepienia i jego odpowiedzialności w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych”. Dodał, że to niejedyne niewiadome, wymagające szczegółowych ustaleń.
– Trzeba uwzględnić możliwości organizacyjne i kadrowe podmiotów POZ, ale też nie zapominać o naszych pacjentach. Akcja szczepień na tak wielką skalę nie może się odbywać ich kosztem – podkreślił.
– To dla nas gigantyczne obciążenie, dlatego potrzebujemy wsparcia Ministerstwa Zdrowia. Jak najwięcej osób powinno zaszczepić się w POZ. Nie jest dobrym pomysłem przenoszenie szczepień do obcych dla pacjenta miejsc, gdyż wiele starszych osób nie odważy się tam zgłosić, co przełoży się na słabszą wyszczepialność w Polsce – zauważył Krajewski.
Prezes Porozumienia przypomniał także, że Porozumienie w ostatnich dniach otrzymało zaproszenie do udziału w pracach ministerialnego Zespołu ds. Strategii Szczepień.
Porozumienie obecnie skupia 13 tys. lekarzy, którzy opiekują się 12 mln pacjentów. To największa organizacja pracodawców ochrony zdrowia w Polsce. Działa w 15 województwach. (PAP)