Poprawność językowa – Czy można się strasznie cieszyć?

Język jest nie tylko najsprawniejszym narzędziem porozumiewania się w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Język, to także skomplikowany system znaków konwencjonalnych, rządzących się określonymi prawami.

Strasznie się cieszę, strasznie was lubię, strasznie się boję, czeka mnie strasznie trudny egzamin, czytałam strasznie ciekawą książkę.

W mowie potocznej dość chętnie używamy słowa strasznie, gdyż dobrze przekazuje ono nasze emocje. Należy jednak pamiętać, że nie ze wszystkimi rzeczownikami i czasownikami wypada je łączyć. Słowo strasznie pochodzi od strachu, w związku z tym powinniśmy unikać zwrotów typu: Strasznie się cieszę, strasznie was lubię. Możemy za to mówić: Strasznie się boję, strasznie mnie boli, strasznie żałuję.

Jakoś niezręcznie brzmią zestawienia strasznie łatwy czy strasznie ciekawy. Z kolei strasznie trudny czy strasznie nudny nie powinny razić naszej wrażliwości lingwistycznej. Możemy więc powiedzieć, że czeka nas strasznie trudny egzamin albo przeczytaliśmy strasznie nudną książkę. A jeżeli egzamin był łatwy, a książka ciekawa, to słowo strasznie należy zamienić na jakieś inne, choćby na neutralne: bardzo.   Agnieszka Pietrzyk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8113

Print Friendly, PDF & Email