Ponad 80 proc. dorosłych nowojorczyków zaszczepionych przeciwko COVID-19

Ponad 80 proc. dorosłych nowojorczyków zaszczepionych przeciwko COVID-19
Fot. Pixabay

Ponad 80 proc. dorosłych mieszkańców Nowego Jorku otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi – poinformował burmistrz Bill de Blasio. Nazwał to kamieniem milowym w batalii z COVID-19.

– Dzisiaj odnotowujemy kamień milowy w szczepieniach dorosłych w Nowym Jorku. (…) Jest to poziom, który wielu ludzi w środowisku medycznym określa jako kluczowy – powiedział de Blasio.

W piątkowym programie nowojorskiego radia publicznego (WNYC) de Blasio nazwał osiągnięty wynik szczepień „wielką sprawą”. Wyraził nadzieję, że nowojorczycy to docenią. Przeprowadzona akcja była jego zdaniem w ogóle największą tego rodzaju w historii miasta.

Burmistrz zauważył, że wzrasta również wskaźnik szczepień wśród młodszych osób w wieku od 12 do 17 lat. Wynosi obecnie blisko 70 proc.

– Stało się to w naprawdę w szybkim tempie. Jest to grupa, która dopiero ostatnio została dopuszczona do szczepień – podkreślił de Blasio.

W jego przekonaniu można się spodziewać dużo więcej szczepień w najbliższych kilku tygodniach. Przewidywał, że wzrost nastąpi szczególnie wśród młodszych mieszkańców metropolii.

Urzędnicy ds. zdrowia w Nowym Jorku oczekują, że już w listopadzie szczepionka zostanie zatwierdzona dla dzieci wieku od pięciu do 11 lat.

– Tak to duże wyzwanie, ale myślę, że ważne jest dla nowojorczyków, aby uświadomić sobie, że możemy zakończyć erę Covid i będziemy mieli do czynienia tylko z grypą. (…) Moglibyśmy to osiągnąć już w przyszłym roku, jeśli będziemy kontynuować szczepienia – ocenił burmistrz cytowany przez lokalne radio 1010 WINS.

W jego opinii wpływ na wyniki akcji szczepień miały także wprowadzone zachęty. Są pośród nich karta debitowa z kwotą 100 dol., bilety wstępu na Statuę Wolności, karnet na 10 przejazdów promem, darmowa przejażdżka kolejką w Lunaparku na Coney Island i wiele innych.

Dziennik „Daily News” przypomniał, że na początku pandemii eksperci wyznaczyli 80 proc. wskaźnik szczepień jako niezbędny, aby uzyskać odporność zbiorową.

– Niższe wskaźniki szczepień w całym kraju i rozprzestrzenianie się wariantu Delta wydają się albo przesuwać ten cel w przyszłość, albo całkowicie uniemożliwić jego osiągnięcie – akcentuje gazeta.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
Print Friendly, PDF & Email