Ponad 5,7 mln dzieci z przyznanym świadczeniem 500+ na nowy okres świadczeniowy

Ponad 5,7 mln dzieci z przyznanym świadczeniem 500+ na nowy okres świadczeniowy
Fot. Pixabay

Ponad 5,7 miliona dzieci ma już przyznane świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy. Wypłata 500+ na nowy okres rozpocznie się w czerwcu.

Wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lutego br. Formalności muszą dopełnić wszyscy uprawnieni do tego rodzice – zarówno ci, którzy świadczenie dostaną pierwszy raz, jak i ci, którzy pobierali 500+ w ubiegłych latach.

W drugim przypadku, kto złożył wniosek do końca kwietnia ma pewność zachowania ciągłości wypłaty świadczenia. Wypłata 500+ na nowy okres świadczeniowy rozpocznie się w czerwcu.

Zdecydowana większość rodziców złożyła już wnioski o przyznanie świadczenia i co najważniejsze, zdecydowana większość wniosków została już rozpatrzona. Cały proces przebiega naprawdę sprawnie i rodzice mogą być pewni, że na ich kontach wkrótce pojawi się dodatkowy zastrzyk gotówki, który będą mogli przeznaczyć na potrzeby swoich dzieci – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że do 11 maja rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski obejmujące ponad 6,1 mln dzieci. W przypadku 5,7 mln dzieci świadczenie zostało już przyznane.

Ważne terminy

Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną – na portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej.

Jeżeli wniosek zostanie złożony w maju ustalenie prawa do wypłaty przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec oraz lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Dla rodzica lub opiekuna, który ubiega się o świadczenie wychowawcze i złoży wniosek w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2022 r., ustalenie oraz wypłata przyznawanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia br.

Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko w wieku do 18 roku życia. Nie mają znaczenia dochody rodziny i liczba dzieci w rodzinie.

MRIPS
Print Friendly, PDF & Email