Ponad 300 tys. ukraińskich uchodźców w Warszawie

Ponad 300 tys. ukraińskich uchodźców w Warszawie
Fot. Rafał Motyl / UM Warszawa

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie do Warszawy dotarło 700 tys. uchodźców. Ponad 300 tys. z nich zdecydowało się tu zostać – informuje UM Warszawa. O obecnej sytuacji związanej z kryzysem uchodźczym w Warszawie rozmawiali wiceprezydent miasta Michał Olszewski i unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Warszawa od początku wspiera przybywających do Polski uchodźców. Już w pierwszych dniach wojny w mieście zorganizowano centra recepcyjne z pomocą medyczną oraz zapewniono schronienie dla obywateli Ukrainy. Wczoraj jeden z punktów recepcyjnych, przy Dworcu Wschodnim, odwiedzili wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski i unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

– Polska dzięki wsparciu organizacji pozarządowych i wytężonej pracy polskich miast bardzo dobrze poradziła sobie z kryzysem. Ale teraz znajdujemy się w momencie, gdy trzeba myśleć, jak systemowo rozwiązać problem uchodźców, którzy będą żyli w naszym kraju, w polskich miastach. Jednym z największych postulatów, jakie kierujemy do Komisji Europejskiej jest to, aby nie zapominać, że wsparcie jest potrzebne tu na dole. Jest potrzebne tym, którzy wzięli na siebie największy ciężar pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

– Z uwagi na dynamiczną sytuację, decyzje dotyczące wydatkowania środków podejmowane są na bieżąco, każdego dnia. Ważne jest, by fundusze były wykorzystywane przez władze na kluczowe potrzeby – zapewnienie mieszkań, opieki zdrowotnej i opieki nad dziećmi – mówiła Ylva Johansson, unijna sekretarz ds. wewnętrznych.

Warszawa dla uchodźców – dane liczbowe

Od 24 lutego br. stolica udzieliła noclegów ponad 95 tys. ukraińskich uchodźców. Z pomocy medycznej skorzystały ponad 4 tys. osób. W stołecznych szpitalach urodziło się już 91 ukraińskich dzieci, a w warszawskim systemie edukacyjnym figuruje już ponad 20 tys. ukraińskich uczniów.

Od połowy marca w całym kraju uchodźcy mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL. W stolicy uzyskało go już 96 tys. osób – to prawie 10% wszystkich numerów PESEL nadanych w Polsce i prawie 50% w województwie mazowieckim.

Źródło: UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email