Ponad 240 przypadków COVID-19 związanych z otwarciem nocnych klubów w Seulu

Ponad 240 przypadków COVID-19 związanych z otwarciem nocnych klubów w Seulu
Fot. Pixabay

Co najmniej 246 przypadków COVID-19 miało związek z ponownym otwarciem klubów nocnych w Seulu – informuje pismo „Emerging Infectious Diseases”, które opublikowało pracę zespołu analizującego zakażenia SARS-CoV-2 po otwarciu klubów w stolicy Korei Południowej.

Bliski kontakt, rozluźnienie, zamknięte pomieszczenie, tańczący tłum – kluby nocne wydają się idealnym miejscem przenoszenia infekcji układu oddechowego.

Do 4 maja 2020 r. w Korei Południowej odnotowano 10 801 potwierdzonych przypadków COVID-19. Krzywa liczebności skumulowanej przypadków ustabilizowała się tam w kwietniu. Kluby nocne, które zamknięto w ramach polityki dystansowania zostały ponownie otwarte 30 kwietnia, przed świętami Złotego Tygodnia (30 kwietnia – 5 maja). W tym okresie młodzi dorośli z całego kraju tłumnie odwiedzali dzielnicę Itaewon (Itaewon-dong) w centrum Seulu, gdzie znajduje się kilka znanych nocnych. Wielu uległo tam zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 i rozniosło go po kraju.

Sytuację zbadali przedstawiciele utworzonego przez władze Seulu zespołu szybkiego reagowania: Seoul Metropolitan Government COVID-19 Rapid Response Team (SCoRR Team), Seoul National University Boramae Medical Centre oraz Seoul Centre for Infectious Disease Control and Prevention.

Od 6 maja potwierdzono kilka przypadków COVID-19 wśród osób, które w czasie świąt odwiedzały nocne kluby w Itaewon. Wtórne zakażenia doprowadziły do lokalnej transmisji COVID-19 w innych częściach kraju. 9 maja władze metropolitalne Seulu ogłosiły zamknięcie na czas nieokreślony wszystkich klubów nocnych w Seulu, w celu kontrolowania źródła epidemii. Następnie kilka regionów zakazało masowych zgromadzeń.

Władze Seulu we współpracy z miejscową policją prześledziły kontakty osób, które odwiedziły jeden z pięciu głównych klubów nocnych w Itaewon w okresie od 30 kwietnia do 6 maja. Wykorzystanie dane o lokalizacji telefonów komórkowych, zapisów kart kredytowych, zapisów przepustek transportu publicznego, nagrań z telewizji przemysłowej i list gości doprowadziło do identyfikacji 5 517 osób. Spośród nich 1 257 było aktywnie monitorowanych. Dodatkowym 57 536 osobom, które przebywały w pobliżu nocnych klubów ponad 30 minut (zidentyfikowanym na podstawie danych o lokalizacji ich telefonów komórkowych) wysłano serię smsów zachęcających do poddania się testom.

Przeprowadzone zostały szeroko zakrojone, również anonimowe, testy w celu aktywnego wyszukiwania przypadków wśród osób, które odwiedziły nocne kluby Itaewon. Anonimowi badani byli zobowiązani tylko do podania numeru telefonu komórkowego do celów kontaktowych.

Dane demograficzne uzyskano kontaktując się z osobami, które uzyskały wynik pozytywny. Spośród 41 612 testów przeprowadzonych do 25 maja, 35 827 (86,1 proc.) zostało przeprowadzonych na osobach odwiedzających kluby nocne Itaewon, 5 785 (13,9 proc.) na kontaktach pacjentów powiązanych z klubami nocnymi Itaewon oraz 1 627 (3,9 proc. testów) na osobach anonimowych. Częstość występowania pozytywnych wyników COVID-19 wśród odwiedzających kluby nocne wyniosła 0,19 proc. (67/35 827); w przypadku kontaktów osób wizytujących kluby 0,88 proc. (51/5 785); a u osób badanych anonimowo 0,06 proc. (1/1 627).

Od 25 maja zgłoszono łącznie 246 potwierdzonych przypadków związanych z klubami nocnymi; 96 (39 proc.) z nich to przypadki pierwotne, a 150 (61 proc.) – przypadki wtórne. Szacowany wskaźnik ataku (odsetek populacji, która zapada na chorobę w zagrożonej populacji w określonym przedziale czasu) wśród odwiedzających kluby nocne wyniósł 1,74 proc.

Z ogólnej liczby potwierdzonych przypadków – 118 pacjentów (47,9 proc.) mieszka w Seulu. Wśród nich 67 (56,8 proc.) to przypadki pierwotne; 32 (27,1 proc.) wtórne; 7 (5,9 proc.) trzeciorzędne; 4 (3,4 proc.) czwartego rzędu; 4 (3,4 proc.) piątego rzędu; 4 (3,4 proc.) przypadki szóstego rzędu. Infekcje związane z ogniskami w klubach nocnych nadal rozprzestrzeniały się w społeczności.

W Seulu przypadki COVID-19 związane z epidemią zidentyfikowano w 9 różnych miejscach pracy (kilka firm, baza armii USA i szpital) i 6 obiektach wielofunkcyjnych (pubach, klubach karaoke na monety i centrum fitness). Ponadto zidentyfikowano 7 przypadków transmisji w gospodarstwach domowych.

Jak zaznaczają autorzy, nawet przy niskiej częstości występowania COVID-19 rozprzestrzenianie wirusa związane z odwiedzaniem nocnych klubów w Seulu może wywołać nawrót epidemii.

Paweł Wernicki
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email