Pomorskie: Poszukiwani seniorzy i wolontariusze na medal

Pomorskie: Poszukiwani seniorzy i wolontariusze na medal
Fot. Pixabay

Znasz wyjątkowo aktywnego seniora lub osobę, która chętnie pomaga starszym w czasie pandemii? A może kojarzysz pracodawcę, którego cechuje szczególnie pozytywne podejście do seniorów? Do 28 maja trwa nabór kandydatów do wojewódzkiego konkursu „Pomorskie dla Seniora”.

Nadeszła pora na podziękowania i wyróżnienia dla wyjątkowych seniorów, ich pracodawców i wolontariuszy służących bezinteresowną pomocą. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego jeszcze do 28 maja (piątek) czeka na zgłoszenia z nazwiskami osób, które swoją postawą zasłużyły na medal i powinny zostać nagrodzone w konkursie obejmującym teren całego Pomorza.

Seniorzy, ich pracodawcy i wspierający

Chodzi o trzy konkursowe kategorie: „Zwyczajny-niezwyczajny Senior” dla osób powyżej 60. roku życia, które podejmują oddolne działania na rzecz lokalnych społeczności, „Pracodawca Przyjazny Seniorom” dla firmy, która wspiera aktywność zawodową pracowników po 50. roku życia, oraz „Przyjaciel Seniora” – specjalna kategoria dla tych, którzy bezinteresownie działają na rzecz osób starszych, rozwijając współpracę międzypokoleniową np. w czasie pandemii, gdy seniorzy potrzebują dodatkowego wsparcia i pomocnej dłoni podczas dostosowywania się do nowej rzeczywistości. Do ostatniej kategorii można też zgłaszać organizacje pozarządowe.

– Pomorska Rada Polityki Senioralnej wybierze jednego laureata z każdego powiatu w każdej kategorii. Nagrodą jest jeden z tytułów, a także dyplom, upominki rzeczowe oraz grafiki wykonane przez lokalnych artystów. Kandydatów mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne z województwa pomorskiego – tłumaczy Barbara Bałka, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. polityki senioralnej.

Szczególne wyróżnienia

Jakie kryteria będą szczególnie ważne przy wyborze laureatów? Do tytułu „Zwyczajnego-niezwyczajnego Seniora” idealnym kandydatem będzie osoba starsza, która jest życzliwa, otwarta na potrzeby innych, działa na rzecz swojego środowiska bądź ma niezwykłą pasję. Na wyróżnienie skierowane do pracodawców mogą liczyć z kolei firmy lub organizacje aktywizujące seniorów, wspomagające ich oraz rodziny opiekujące się nimi.

Wyjątkowej wagi w dobie pandemii i obostrzeń sanitarnych nabrała natomiast ostatnia kategoria – „Przyjaciel Seniora” – tytuł otrzyma jedna z pomorskich organizacji lub osób, które każdego dnia epidemii pomagają m.in. w robieniu zakupów, dowożą posiłki lub wspierają seniorów w innych sprawach życia codziennego, a przede wszystkim wspierają osoby starsze dobrym słowem. To okazja do docenienia najciekawszych inicjatyw podejmowanych na rzecz osób starszych, nawet w sąsiedzkiej skali.

Jak zgłosić kandydata?

Kandydatów mogą zgłaszać jednostki samorządu terytorialnego z terenu województwa pomorskiego, organizacje pozarządowe zrzeszające seniorów lub działające na rzecz seniorów z województwa pomorskiego oraz osoby fizyczne – mieszkańcy Gdyni i całego województwa pomorskiego.

Można zgłaszać po jednym kandydacie w każdej z kategorii. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy z danymi kandydata, opisem jego działalności i uzasadnieniem. Zgłoszenie można przesłać pocztą lub złożyć w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Pomorskie dla Seniora” w kancelarii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, rozstrzygnięcie konkursu nastąpi najpóźniej do wtorku, 15 czerwca tego roku. Wzór formularza zgłoszeniowego można znaleźć na stronie pomorskie.eu – to załącznik nr 1 do regulaminu konkursu.

Kamil Złoch
Print Friendly, PDF & Email