Pomorskie: Nowości w obiektach NCK. Będą to miejsca przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami słuchu

Pomorskie: Nowości w obiektach NCK. Będą to miejsca przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami słuchu
Mat. prasowy NCK

Nadbałtyckie Centrum Kultury postawiło na rozwój cyfrowy i poszukiwanie nowych sposobów na upowszechnianie kultury. Stało się również miejscem dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami słuchu. Dzięki unijnej dotacji w obiektach NCK pojawiły się pętle indukcyjne.

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zakupiło pętle indukcyjne w ramach programu Polska Cyfrowa. Urządzenia zostały zamontowane w Ratuszu Staromiejskim i Centrum św. Jana.

– Pętle indukcyjne podniosą standard dostępności naszych obiektów, a tym samym także organizowanych w tych miejscach wydarzeń – mówi Marta Korga-Bistram, rzeczniczka prasowa Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Czym jest pętla indukcyjna i jak działa?

Pętla indukcyjna jest jednym ze środków wspomagania słuchu. Może służyć zarówno jednej, konkretnej osobie, jak i grupie ludzi z niepełnosprawnością słuchu. System z pętlą indukcyjną jest złożony m.in. ze źródła dźwięku (mikrofonu, telewizora, odtwarzacza CD, laptopa itp.) oraz wzmacniacza dobranego do funkcji i wielkości pomieszczenia.

Dzięki temu użytkownik aparatu słuchowego wyposażonego w odbiornik pętli indukcyjnej słyszy czysty dźwięk bezpośrednio ze źródła. Pozwala to wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia, w którym znajduje się osoba niedosłysząca. Warto podkreślić, że sygnał z prawidłowo zainstalowanej pętli indukcyjnej jest dopasowany do ubytku jej słuchu.

Nowe sposoby na upowszechnianie kultury

W tym roku Nadbałtyckie Centrum Kultury zyskało też nowe sposoby na upowszechnianie kultury.

– Zakupiliśmy sprzęt komputerowy, dla większego komfortu i efektywności pracy. Urządzamy niewielkie, ale profesjonalne studio nagraniowe. Zgłębiliśmy zagadnienia projektowania oferty kulturalnej on-line, trendów w wykorzystywaniu narzędzi cyfrowych, sprawnej obsługi social mediów i komunikacji z odbiorcami – wylicza Marta Korga-Bistram.

Poza tym do współpracy udało się pozyskać szkoleniowców: Grzegorza Jędrka (wniedoczasie.pl), Aleksandrę Janus i Zuzannę Ciesielską (Centrum Cyfrowe), Ninę Gałuszkę (Wzorzec Consulting) czy Szymona Kołodziejczyka (Język Filmu).

*  *  *

Cyfryzacja Nadbałtyckiego Centrum Kultury jest możliwa dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Konwersja cyfrowa domów kultury” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

pomorskie.eu
Print Friendly, PDF & Email