Pomorskie: Do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło się ok. 90 osób

Pomorskie: Do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło się ok. 90 osób
Fot. Pixabay

Chęć pracy w powstającym w Sopocie szpitalu tymczasowym zadeklarowało ok. 90 osób, w tym m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy, wolontariusze – poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe wojewody pomorskiego. Placówka ma być gotowa na przyjęcie pierwszego pacjenta pod koniec listopada lub na początku grudnia.

W budynku sanatorium uzdrowiskowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Sopocie trwają prace związane z adaptacją pomieszczeń na potrzeby szpitala tymczasowego. Przystosowaniem obiektu zajmuje się firma Budimex.

Jak poinformowało biuro prasowe wojewody pomorskiego, w prace przygotowawcze zaangażowanych jest ponad 200 osób. Wśród nich są m.in. inżynierowie, technolodzy, instalatorzy oraz żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Prace trwają zmianowo przez 24 godziny na dobę. Na miejscu ustawiono już kontenery socjalne dla pracowników, trwa transport sprzętu budowlanego i wyposażenia przyszłego szpitala tymczasowego – wyjaśnili urzędnicy.

Placówka ma być gotowa na przyjęcie pierwszego pacjenta pod koniec listopada lub na początku grudnia. Jej prowadzeniem zajmie się Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Gdańsku. Docelowo znajdzie się tam 200 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 16 respiratorowych. Wszyscy pacjenci będą podlegali terapii tlenowej.

Cały czas kompletowany jest też personel, który będzie opiekował się chorymi. Do pracy w szpitalu tymczasowym, który powstaje w sanatorium uzdrowiskowym MSWiA w Sopocie poszukiwani są lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Chętni mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerem: 58 307 76 99 (w godz. 8:00-16:00) lub mailowo: ochotnicy.med@gdansk.uw.gov.pl.

– Do tej pory do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło się ok. 90 osób, w tym lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, biały personel pomocniczy, ratownicy KPP, wolontariusze do pomocy – poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe wojewody.

Dla pracowników szpitala spoza Trójmiasta wojewoda uruchamia także bezpłatne „Hotele dla Medyka”. Pierwszy z nich ponownie rozpoczął działalność w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dla personelu przygotowano cztery w pełni wyposażone pokoje z własnym węzłem sanitarnym i dostępem do kuchni.

Drugi szpital tymczasowy na Pomorzu ma powstać na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG). Jego budową zajmie się Grupa Lotos. W planach jest zorganizowanie do 450 miejsc dla chorych na COVID-19. Za koordynację medycznej organizacji placówki będzie odpowiadała spółka Copernicus. Na razie w hali Amber Expo nie zaczęły się jeszcze żadne prace. Inwestycja jest na etapie projektowym.

– W Grupie LOTOS już prawie 2 tygodnie działa specjalny zespół, który w uzgodnieniu z wojewodą pomorskim oraz wybranym szpitalem patronackim, którym został Copernicus Podmiot Leczniczy, ustala szczegóły tej inwestycji. Dotychczas odbyto już szereg wizji lokalnych. Trwają prace przygotowawczo-projektowe niezbędne do rozpoczęcia prac na miejscu budowy. Na chwilą obecną plany zakładają zorganizowanie 450 łóżek dla pacjentów walczących z covid-19 – powiedział PAP rzecznik prasowy Grupy Lotos Adam Kasprzyk. (PAP)

Anna Machińska
Print Friendly, PDF & Email