Pomorskie: Bon turystyczny również na zimowy wypoczynek

Pomorskie: Bon turystyczny również na zimowy wypoczynek
Fot. pixabay.com

Nie zdążyłeś skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego w wakacje? Nie szkodzi. Możesz dzięki niemu zapłacić np. za świąteczny wyjazd na narty czy zimowisko. Bon jest ważny do końca marca 2023 r., ale sam nocleg czy impreza może się odbyć nawet później. Na mieszkańców Pomorza czeka jeszcze blisko 41 tys. nieaktywowanych bonów turystycznych.

Z Polskich Bonów Turystycznych można korzystać od połowy sierpnia 2020 r. Bon przysługuje na dziecko, które ma prawo do świadczenia lub dodatku wychowawczego „Rodzina 500+”. Na każde dziecko można otrzymać 500 zł, a w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością 1000 zł.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski oraz jednodniowe wycieczki wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez w ramach danej oferty np. przewodnikiem bądź przejazdem autokarem. Płatności bonem przyjmują podmioty, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Obecnie jest ich ponad 28 tys. w całym kraju, a na Pomorzu ponad 6 tys. Ich listę można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl lub www.polska.travel.

Aby otrzymać bon, nie trzeba składać wniosku. Jest on dostępny wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego).

Płatności bonem są realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić za usługę trzeba pokazać specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który przyjdzie na wskazany numer telefonu.

Osoby, które nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, a chcą skorzystać z bonu, mogą go założyć w każdej chwili, samodzielnie przez Internet, albo w każdej placówce ZUS.

Mieszkańcy Pomorza aktywowali blisko 241 tys. bonów turystycznych o łącznej wartości prawie 217 mln zł. To ponad 85 proc. z wszystkich jakie zostały dla nich przygotowane.

Krzysztof Cieszyński
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa pomorskiego
Print Friendly, PDF & Email