Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Pomorzu 194 świadczenia dla stulatków. W gdańskim oddziale jest to 167 świadczeń, a w słupskim 27. Jeszcze cztery lata temu było ich 137. Aby otrzymać świadczenie wystarczy ukończyć 100 lat. Przysługuje ono niezależnie od emerytury czy innych dodatków.
Wysokość wyjątkowego, dodatkowego świadczenia jest różna. Od marca tego roku wynosi 4 944,79 brutto. Wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.
Świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu wszystkim stulatkom, niezależnie od tego, czy pobierają już emeryturę lub rentę. To szczególnie ważne dla kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi więc nie mogły pracować i mogą nie mieć prawa do świadczeń. W takim przypadku niezbędne jest jednak złożenie wniosku, do którego trzeba dołączyć dokument, który potwierdzi datę urodzenia. W imieniu uprawnionego może to zrobić członek rodziny.
Sposób wyliczania świadczenia w ZUS i KRUS oraz zakładach emerytalnych MSW i MON jest taki sam.
W skali kraju, z roku na rok przybywa stulatków, którym ZUS takie dodatki wypłaca. W 2007 roku świadczenie honorowe otrzymało 1,4 tys. osób, rok później 1,5 tys., a w 2016 r. 2,3 tys. Obecnie jest to blisko 2,7 tys. świadczeń. Prognozowana liczba świadczeń wypłacanych stulatkom w najbliższych latach wykazuje tendencje wzrostową i w 2035 jest już bliska 10 tys.