Kilkadziesiąt organizacji i instytucji wsparło dotąd elbląskie szpitale

Kilkadziesiąt organizacji i instytucji wsparło dotąd elbląskie szpitale
Fot. WSZ w Elblągu (Facebook)

Stan epidemii trwa nadal, a organizacji i instytucji wspierających szpitale nie brakuje. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy otrzymał wsparcie od kilkudziesięciu instytucji i osób. Podobnie jest w przypadku Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II.

Firma ML Polyolefins z Gronowa przekazała w marcu materiał, z którego uszyto fartuchy ochronne, grupa przedsiębiorców z Elbląga i osób prywatnych włączyła się w akcję drukowania metodą druku 3D przyłbic ochronnych, a dary dla szpitala (ochraniacze na obuwie, środki bakteriobójcze) przekazały szczypiornistki Startu Elbląg – to tylko niektóre przykłady z długiej listy wsparcia, które popłynęło do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Na stronie internetowej placówki na bieżąco aktualizowana jest lista firm, instytucji, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, które – między innymi poprzez dostarczanie do szpitala szytych maseczek – wspierają placówkę w trakcie epidemii koronawirusa.

– Jeśli chodzi o osoby, które nas wsparły to jest to trudne do policzenia, dlatego, że na przykład maseczki bawełniane szyły nam całe grupy osób, to było czasem kilkadziesiąt, czasem kilkanaście osób – mówi Anna Kowalska, rzecznik prasowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.  – Wsparły nas też firmy, głownie te z naszego regionu. Na naszej stronie jest wymieniona lista podmiotów i osób, które nas wsparły, z tym że jeśli chodzi o osoby prywatne, to by móc ich wymienić w tej liście, musielibyśmy mieć zgodę na publikację ich imienia i nazwiska, a z tym bywało różnie – zaznacza.

I jak podkreśla – szpital na tę chwilę jest zabezpieczony pod względem materiałów ochronnych dla lekarzy i pielęgniarek, z niewielkim zapasem na najbliższą przyszłość. – Ponieważ zapas ten jest niewielki to nie jest to sytuacja, która gwarantowałaby komfort, pozwalający spokojnie patrzeć w przyszłość, ale raczej te zapasy są uzupełniane na bieżąco – wskazuje rzecznik.

Szpital Miejski im. Jana Pawła II z równie mocnym wsparciem – także finansowym

Wiele przejawów mniejszej lub większej pomocy w tym trudnym okresie pandemii popłynęło (i nadal płynie) także w stronę szpitala miejskiego i jest to wsparcie zarówno rzeczowe jak i finansowe.

– To wsparcie mamy zarówno od darczyńców prywatnych, jak również od instytucji, firm. Jest to spora suma pieniędzy, już teraz mówimy o kwocie kilkuset tysięcy złotych – zaznacza Jacek Wójcik, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Miejskiego im. Jana Pawała II w Elblągu. – Startujemy także w konkursie unijnym na rozdysponowanie środków, tzw. „resztkówek”, które rozdysponuje województwo i chcemy tutaj zawnioskować o kwotę 1,5 mln złotych, także to nie są małe kwoty. Jak na możliwości i potrzeby szpitala, to jest dużo.

Lista darczyńców widniejących na stronie internetowej szpitala jest bardzo długa. Wsparcie okazały zarówno duże firmy, te nieco mniejsze, jak i te najmniejsze, a także stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Fot. WSZ w Elblągu (Facebook)
Print Friendly, PDF & Email