Pomagając zwierzętom chronimy klimat

Pomagając zwierzętom chronimy klimat
Fot. Adminstrator

22 maja (piątek) obchodzony jest ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt, zainaugurowany przez Klub Gaja 11 lat temu. Dziś odbędzie się też polska premiera pierwszego w Europie raportu „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych”.

Dzień Praw Zwierząt obchodzony jest 22 maja w celu upamiętnienia wejścia w życie Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 r. Wraz z przyjęciem Ustawy w polskim prawie pojawił się nowy, ważny zapis – ”zwierzę nie jest rzeczą”. W tym roku obchody Dnia Praw Zwierząt połączone są z realizacją programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat”.

W ramach programu przewidziano uroczystą premierę raportu „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne, a dobrostan zwierząt hodowlanych” oraz filmu edukacyjnego „Zwierzęta a klimat”. W ramach obchodów przeprowadzone zostaną specjalne lekcje dla uczniów i wykłady dla studentów, których tematem przewodnim będzie wpływ hodowli zwierząt na stan środowiska. Odbędą się także wernisaże, wystawy i happeningi.

Klub Gaja zwraca uwagę nie tylko na problem ochrony zwierząt domowych i gospodarskich, ale również hodowanych na masową skalę. Jak wynika z raportu „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych”, opracowanego na zlecenie brytyjskiej organizacji Compassion in World Farming (CIWF), masowa hodowla zwierząt na mięso, mleko i jaja negatywnie wpływa na klimat. Powoduje wysoką emisję gazów cieplarnianych (które są przyczyną efektu cieplarnianego) i zużywa dużą część zasobów naturalnych  (m.in. gruntów ornych i lasów).  

Raport jest dostępny na stronie [url]http://www.klubgaja.pl/_pliki/klubgaja-ocieplenie-pl.pdf[/url]

Projekt dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat nad programem objął Minister Środowiska.
  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3706

Print Friendly, PDF & Email