Pomagają osobom z niepełnosprawnościami zdobywać szczyty gór

Pomagają osobom z niepełnosprawnościami zdobywać szczyty gór
Fot. Szerpowie Nadziei (Facebook)

„Szerpowie Nadziei” to grupa pasjonatów wędrówek górskich, która pomaga osobom z niepełnosprawnościami realizować marzenia o zdobywaniu szczytów polskich gór. W miniony weekend „Szerpowie Nadziei” wraz z grupą 70 osób z niepełnosprawnościami zdobywali tatrzańskie szczyty.

– Naszym celem jest stworzenie Dzieciom i Osobom z niepełnosprawnościami możliwości realizacji marzenia, jakim jest być, gdzieś tam – wysoko w Tatrach – zaznaczają wolontariusze z grupy „Szerpowie Nadziei”. – Do projektu zapraszamy Rodziny z Dziećmi z niepełnosprawnościami lub dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, których marzeniem jest znaleźć się wysoko w Górach, a ze względów logistycznych, finansowych lub innych, nie są w stanie tego dokonać – informują na swojej facebookowej stronie.

Projekt „Harcerzy w Górach” pod nazwą „Szerpowie Nadziei” rozpoczął się w 2021 roku, choć – jak podkreślają harcerze – tak naprawdę już rok wcześniej.

– W listopadzie 2020 roku, po wejściu harcerzy z 36 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów z Jastrzębia-Zdroju, z niepełnosprawnym Maćkiem na Giewont, odezwało się do nas mnóstwo osób, które bardzo chciałyby dać tę samą możliwość swoim Dzieciom, Przyjaciołom – osobom niepełnosprawnym. Możliwości jednej drużyny harcerskiej w takim ogromie potrzeb są niewielkie, ale możliwość całej Organizacji – właściwie – nieskończona. Dlatego z potrzeby serca i z potrzeby Dzieci i ich Rodziców wraz z ogromnym zespołem „Harcerzy w Górach” i naszych przyjaciół spełniamy te marzenia – zaznaczają na Facebooku „Szerpowie Nadziei”.

Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, największym problemem nie jest brak „Ludzi Gór” chcących działać wolontarystycznie, ale przede wszystkim brak funduszy niezbędnych do odpowiedniego zorganizowania wyprawy z osobami z różnymi niepełnosprawnościami. Zorganizowana w minionym roku zbiórka przez TATROMANIAK – Serwis Miłośników Tatr, pozwoliła w dwa tygodnie zebrać 5 tys. złotych. Zebrana kwota to było jednak zbyt mało, by pokryć wszystkie koszty wyprawy. Druhna Anna Peterko zobowiązała się więc, że pokryje resztę projektu. Do wyprawy dołączyli szerpowie z różnych miejsc w kraju, a także… z Finlandii. Zaplanowano wówczas wejście na Dolinę Pięciu Stawów Polskich a potem na Morskie Oko przez Szpiglasową Przełęcz.

W tym roku projekt powtórzono. W miniony weekend Szerpowie Nadziei wraz z grupą osób z niepełnosprawnościami znów zdobyli szczyty polskich gór. Jedna z grup zdobyła Morskie Oko, druga Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Kozi Wierch.

– To był niezapomniany weekend. Emocje buzują w nas do teraz! Nie pamiętam chwil, w których było tyle radości, miłości, czułości i wzruszeń w jednym miejscu. To co się działo, trudno opisać obrazami, a co dopiero słowami. Każde z nas dało z siebie co najmniej 120% normy! Cieszymy się, że Skarby (tak Szerpowie Nadziei w swoich relacjach z górskich wypraw nazywają osoby z niepełnosprawnościami – red.) i ich rodziny miały tutaj cudowny czas, że poczuły magię gór, a my mogliśmy z boku patrzeć na te piękne chwile. Na szlaku spotkało nas mnóstwo życzliwości i uśmiechów, które dodawały skrzydeł! – napisała w relacji z ostatniej, weekendowej wyprawy Marta, jedna z wolontariuszek.

W tym roku Szerpowie Nadziei założyli zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Na ich apel odpowiedziało niemal 600 osób, dzięki którym udało się zebrać prawie 30 tys. złotych.

– Dziękujemy za każde dobre słowo, za każdy datek, za waszą gotowość do pomocy, do wsparcia nas swoją obecnością. Obiecujemy, że nie będziemy się zatrzymywać! – czytamy na facebooku grupy Szerpowie Nadziei.

Grupę wesprzeć można na portalu zrzutka.pl – KLIKNIJ TU.

Print Friendly, PDF & Email