Pomagają od 75 lat. W sobotę otrzymali sztandar

Pomagają od 75 lat. W sobotę otrzymali sztandar
Fot. Mateusz Misztal

W całym kraju jest ich niemal 16 tys. Mowa o jednostkach OSP. Często to właśnie strażacy ochotnicy są pierwsi na miejscu wypadku lub pożaru. Jednostka z miejscowości Łęcze (powiat elbląski) w sobotę przeżywała uroczystość nadania sztandaru połączoną z jubileuszem 75-lecia istnienia.

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej, ochotnicze straże pożarne mogą zostać włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, współdziałając w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną i innymi jednostkami. Tak jest m.in. w Łęczu.

Jubileusz rozpoczął się uroczystą mszą świętą, którą odprawił ks. proboszcz Janusz Niksa.

Fot. Mateusz Misztal

– To wyjątkowy dzień, 75. rocznica powstania pierwszej drużyny pożarniczej w Łęczu – mówił podczas uroczystości ks. Janusz Niksa. – I możemy spojrzeć na tę piękną tradycję ochotniczej straży pożarnej, która zawsze niesie pomoc tym, którzy jej potrzebują, bez względu na to kim są, gdzie się znajdują i jakiej oczekują pomocy czy wsparcia. Czy to w chwilach zagrożenia życia, pożarach, powodziach czy w wypadkach drogowych, strażacy niosą pomoc tym, którzy mogą stracić życie, zdrowie czy też może i dorobek swojego życia – dodał.

Uroczystość nadania i poświecenia sztandaru, która miała miejsce po mszy poprzedzona była symbolicznym wbiciem gwoździa ozdobnego w drzewcu sztandaru. Wbicia gwoździa dokonali fundatorzy sztandaru oraz goście honorowi. Sztandar nadany przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Warmińsko-Mazurskiego wręczył wiceprezes Zarządu Oddziału dh Ryszard Janusz.

Fot. Mateusz Misztal

Jubileusz był także okazją do uhonorowania i odznaczenia osób, które przez wiele lat działały na rzecz miejscowej OSP.

– Minione 75 lat to ładny kawałek historii, nie tylko naszej jednostki, ale i całej miejscowości, bo praktycznie w każdej z rodzin tu mieszkających był lub jest ktoś, kto służy w OSP lub wspiera ją w różnych działaniach – mówi Zbigniew Krupa, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęczu.

OSP Łęcze liczy aktualnie 64 strażaków-ochotników. Warto zaznaczyć, że druhowie OSP stale podnoszą swoje umiejętności i kompetencje, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach.

Strażacy z Łęcza od stycznia br. wezwani byli do ponad 25 interwencji.

Więcej zdjęć z uroczystości -> KLIKNIJ TU
Print Friendly, PDF & Email