Polsko-niemieckie wsparcie ukraińskich sierot

Polsko-niemieckie wsparcie ukraińskich sierot
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Od wybuchu wojny w Ukrainie Polska przyjęła ponad 2 miliony uchodźców. Zabiegająca o międzynarodową współpracę i koordynację działań humanitarnych Agata Kornhauser-Duda towarzyszyła w podróży do Niemiec dzieciom z niepełnosprawnościami. Mali pacjenci trafili właśnie pod opiekę specjalistycznego ośrodka w Koblencji.

Transport medyczny dla ciężko chorych dzieci oraz profesjonalna opieka w niemieckim ośrodku to efekt współdziałania Pierwszych Dam Polski i Niemiec. Agata Kornhauser-Duda i Elke Büdenbender od lat współpracują w zakresie edukacji, wsparcia dzieci i młodzieży oraz promocji wśród młodych ludzi przyjaźni polsko-niemieckiej.

Tragiczna sytuacja w Ukrainie powoduje, że do naszego kraju napływa coraz więcej uchodźców, a wśród nich osoby chore, z niepełnosprawnościami, starsze, w tym wymagające całodobowej troski. Agata Kornhauser-Duda apeluje do innych państw o pomoc w otoczeniu tych osób należytą opieką. Elke Büdenbender zaoferowała gotowość Niemiec do przyjęcia grupy ukraińskich sierot z ciężkimi niepełnosprawnościami, które znajdowały się w hubie wytchnieniowo-koordynacyjnym w Stalowej Woli.

Dziś na lotnisku w Kolonii Pierwsza Dama RP spotkała się z przedstawicielami Małżonki Prezydenta Niemiec, która z powodu pozytywnego wyniku testu na COVID-19 z zebranymi połączyła się zdalnie. Agata Kornhauser-Duda wyraziła podziękowania za podjęcie działań na rzecz pacjentów wymagających szczególnego leczenia i specjalistycznej opieki oraz przyjęcie ich razem z rodzinami.

Pierwsze Damy rozmawiały o doskonałej współpracy polsko-niemieckiej oraz o niezwykłym zaangażowaniu służb i medyków z obu krajów. Wyraziły solidarność z narodem ukraińskim oraz wolę kontynuacji działań.

Małżonce Prezydenta RP towarzyszył Sekretarz Stanu w  KPRP minister Adam Kwiatkowski.

Źródło: prezydent.pl
Print Friendly, PDF & Email