Polski Ład. ZUS i KAS odpowiadają na pytania podatników

Polski Ład. ZUS i KAS odpowiadają na pytania podatników
Fot. Mateusz Misztal

W styczniu br. wszedł w życie tzw. „Polski Ład”. Wprowadza on wiele zmian podatkowych – zarówno dla osób fizycznych, jak i przedstawicieli firm może rodzić wiele pytań. Przedstawiciele ZUS i KAS podpowiadają gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące podatników pytania.

– Nasza działalność skupia się na przekazaniu tych informacji, które są istotne dla podatników i dla płatników zaliczek na podatek – mówi Mariusz Pawłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. – W tym celu uruchomiliśmy taką wielokanałową komunikację. Wiemy, że w strukturach Krajowej Administracji Skarbowej jest Krajowa Informacja Skarbowa, która co do zasady, zajmuje się udzielaniem informacji. Są to informacje wydawane pisemnie, są to interpretacje, ale to są również informacje udzielane na bieżąco – jest prowadzona przez KIS specjalna infolinia. Ta infolinia została wzmocniona dodatkowymi pracownikami tak, aby była pełna obsługiwalność tej linii, tzn. żeby osoby chcące uzyskać potrzebne informacje nie oczekiwały na połączenie, żeby nie „stały” w kolejkach – dodaje.

Informacje na temat zmian w prawie podatkowym można uzyskać także w Urzędach Skarbowych, które czynne są od godz. 8:00 do godz. 19:00. Od początku roku w US udzielono już blisko 3 tysiące porad. Porady te przez ostatnie tygodnie udzielane były stacjonarnie jak i telefonicznie.

– Będą pewnie komunikaty, będą przez rzeczników prasowych wysyłanie do mediów informacje dotyczące tego, jak urzędy będą działać od poniedziałku, bo wiemy, że mamy wytyczne ministerstwa zdrowia dotyczące ograniczenia pracy stacjonarnej. Będziemy chcieli zastąpić te dyżury – nie zmieniając godzin – dyżurami wyłącznie telefonicznymi – wskazuje Mariusz Pawłowski.

Jak dodał, te najbardziej złożone i skomplikowane sprawy nadal będzie można omówić bezpośrednio w urzędzie.

Gdzie jeszcze można uzyskać odpowiedzi na pytania o „Polski Ład”?

Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi tzw. livechaty i webinary m.in. dla księgowych. Podczas tego typu spotkań wyjaśniane są kwestie związane z obliczaniem wynagrodzenia pracowników. Podobne webinaria prowadzą pracownicy Ministerstwa Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O zmianach, które czekają płatników składek mówi Karina Podlaszewska dyrektor elbląskiego oddziału ZUS.

– Pierwsza z nich, to jest zmiana dotycząca sposobu obliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. To jest duża zmiana dla płatników składek. Kolejną ze zmian jest ta dotycząca zmiany formularzy, na których będą składali swoje informacje, czyli zmiana dotycząca deklaracji rozliczeniowej DRA oraz raportu imiennego RCA. Tutaj m.in. zmiana ta będzie dotyczyła obowiązku podania w danym miesiącu formy opodatkowania. Likwidacji ulegnie raport RZA. Także to są te zmiany bardzo istotne dla naszych płatników składek – wylicza Karina Podlaszewska, dyrektor oddziału ZUS w Elblągu.

Co jeszcze się zmienia? Wprowadzone zostały nowe terminy dotyczące złożenia dokumentów rozliczeniowych i opłacenia składek. Do piątego dnia następnego miesiąca będą musiały to uczynić jednostki i zakłady budżetowe, do 15 dnia następnego miesiąca płatnicy posiadający osobowość prawną. 20 dzień następnego miesiąca to z kolei termin dla pozostałych płatników składek (m.in. osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą).

– Nasi płatnicy składek będą zobowiązani do comiesięcznego składania deklaracji rozliczeniowych. Ci przedsiębiorcy, którzy opłacają składki za siebie lub osobę współpracującą będą musieli co miesiąc taką deklarację złożyć – wyjaśnia dyrektor oddziału ZUS w Elblągu.

Praktycznych informacji na temat „Polskiego Ładu” szukać można także na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zamieszczone są tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian w przepisach. Dostępne są również nagrania z już odbytych webinariów.

18 stycznia ZUS rozesłał na platformie PUE ZUS informacje o oferowanych webinariach dla płatników.

Kalkulator ZUS

Wielu płatnikom w wyliczeniu składki zdrowotnej pomoże Kalkulator ZUS, który zostanie uruchomiony po publikacji przez GUS przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2021 roku (GUS podał ten wskaźnik dziś po godz. 10:00, kalkulator powinien więc być dostępny już dziś w godzinach wieczornych – red.).

Pomoże on wyliczyć składkę:

  • osobom prowadzącym jedną lub kilka pozarolniczych działalności gospodarczych do których stosuje się różne formy opodatkowania,
  • osobom korzystającym z „ulgi na start”, „preferencyjnych składek” oraz „małego ZUS plus”
  • oraz innym osobom prowadzącym pozarolniczą działalność.

Bardzo często pojawiają się pytania o PIT-2, czyli oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak podkreślają eksperci, ważne, by osoby składające PIT-2, a pracujące u dwóch pracodawców, składały go tylko do jednego z nich.

Print Friendly, PDF & Email