Polski Komitet Paraolimpijski zmienia nazwę

Polski Komitet Paraolimpijski zmienia nazwę
Fot. nadesłane

Zmiana związana jest z wymogami Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego (IPC). Nowa nazwa została już wpisana do KRS, zatwierdzony został również nowy logotyp.

– Przychodzi taki moment, kiedy musimy się dostosować do rozwiązań międzynarodowych. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że jest to komitet paraolimpijski, że na arenie sportowej rywalizują paraolimpijczycy, ale standardy międzynarodowe, zmuszają nas do tego, żeby zacząć używać nazw, pierwotnie wywodzących się z tych rozwiązań, które odróżniały się od ruchu olimpijskiego. W języku angielskim mamy „Paralympic Games”, nie „Paraolympic Games” – tak tłumaczył nadchodzące zmiany w nazewnictwie prezes Łukasz Szeliga, podczas gali Guttmany 2022.

Zmiany te doprowadziły do usunięcia ze słowa paraolimpijski litery „o”, stąd też, w oficjalnym nazewnictwie będzie się teraz mówiło: igrzyska paralimpijskie, paralimpijczycy czy Polski Komitet Paralimpijski.

– Nie cieszymy się z tych zmian, szukaliśmy wielu rozwiązań lecz koniec końców musimy dostosować się do rozwiązań międzynarodowych, do których zmusza nas przynależność do sportowych struktur międzynarodowych. Zdajemy sobie sprawę, że wszelkie zmiany, szczególnie te językowe, są kłopotliwe, długotrwałe i dla niektórych mogą okazać się trudne, ale zmiany te wprowadzane są na całym świecie – mówił prezes Polskiego Związku Paralimpijskiego w grudniu ubiegłego roku.

Jak zaznaczył prezes w swoim wystąpieniu, ta unifikacja logotypów i nazewnictwa ma przyczynić się do tego, by globalny sport paralimpijski zyskał lepszą rozpoznawalność.

W związku ze zmianami modyfikacji uległo również logo Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Odświeżone logo zachowało znanego z poprzedniego znaku orła, a obok nazwy (nie jak dotąd w „centrum” orła) Komitetu eksponuje znak „Agitos”, charakterystycznych dla parasportowców trzech pazurów.

Polski Komitet Paraolimpijski (PKPar) powstał w 1998 roku, a w 1999 został wpisany do struktur Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC – International Paralympic Committee).  Założycielami Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w 1998 roku były trzy organizacje: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START” (kierowany przez Witolda Dłużniaka), Polskie Towarzystwo Społeczno-Sportowe „Sprawni razem” (zarządzane przez Zenona Jaszczura) oraz Fundacja Ochrony Zdrowia Inwalidów (działająca pod kierownictwem Grażyny Andrzejewskiej-Sroczyńskiej).

W chwili obecnej zrzesza 8 organizacji: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Fundację Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „Cross”, Związek Kultury Fizycznej OLIMP, Polską Federację Bocci, Polski Związek Rugby na Wózkach oraz Polski Związek Tenisa Stołowego. 

Prezesem PKPar-u jest Łukasz Szeliga, który piastuje tę funkcję od2015 roku.

Print Friendly, PDF & Email