Polska przekazała do innych krajów łącznie ponad 9 mln szczepionek przeciw COVID-19

Polska przekazała do innych krajów łącznie ponad 9 mln szczepionek przeciw COVID-19
Fot. Karolina Grabowska / Pexels

Polska przekazała do innych krajów łącznie ponad 9 mln szczepionek, w tym jako darowizna zostało przekazanych ponad 4 mln dawek, a w formie odsprzedaży ponad 5 mln dawek – poinformowało PAP Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Resort pytany, czy planowane są akcje przekazania szczepionki kolejnym krajom, poinformował, że w chwili obecnej toczą się rozmowy z państwami zgłaszającymi potrzeby w zaopatrzeniu w szczepionki, ale mają one charakter poufny.

Ostatnio MSZ informowało o przekazaniu bezpłatnie 1 mln szczepionek Iranowi, 55 tys. dawek Kirgistanowi i 100 tys. dawek Egiptowi. Preparaty przeciw koronawirusowi niepłatnie trafiły też m.in. do Uzbekistanu oraz Kenii – ponad 460 tys. i do Tajwanu – 400 tys. dawek.

Polska również odsprzedaje szczepionki, w sierpniu australijski premier Scott Morrison poinformował, że Australia zakupiła w Polsce 1 mln dawek szczepionki.

Resort dyplomacji – informując o kolejnych akcjach bezpłatnego przekazania szczepionek – podkreślał, że Polska posiada odpowiednie zasoby szczepionek, wystarczające na pokrycie zapotrzebowania krajowego, co pozwala na pozytywną odpowiedź na prośbę państw potrzebujących.

W akcjach dzielenia się szczepionkami poza MSZ, angażuje się Ministerstwo Zdrowia oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. (PAP)

Karol Kostrzewa
Print Friendly, PDF & Email