Policjanci apelują: Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym aucie, pamiętaj też o zwierzętach

Policjanci apelują: Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym aucie, pamiętaj też o zwierzętach
Fot. Pixabay

Meteorolodzy zapowiadają przed nami bardzo upalny czas. Będzie słonecznie, parno, gorąco, a temperatura sięgnie ponad 30 stopni C. Policjanci przypominają, że niebezpieczne dla zdrowia jest przebywanie w nagrzanym samochodzie, a pozostawienie w nim dzieci oraz zwierząt prowadzi do pewnej tragedii. Widząc taką sytuację reagujmy i natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy 112.

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Policjanci apelują, aby podczas upałów nigdy nie zostawiać dzieci w samochodzie, nawet na chwilę. Gdy na dworze panują wysokie temperatury, wewnątrz zamkniętego auta brak jest cyrkulacji powietrza, które umożliwiałoby swobodne oddychanie.

– Jeśli wydaje nam się, że lekko uchylone szyby pomogą, to sygnalizujemy, że nie. Temperatura w rozgrzanym samochodzie może wzrosnąć o dodatkowe kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Tylko nasza rozwaga może uchronić nasze pociechy i zwierzęta przed tragedią – wskazują policjanci.

Prognozy pogody zwiastują teraz w Polsce falę upałów. Będzie parno, duszno, słonecznie i bardzo gorąco. Temperatura sięgnie na pewno ponad 30 stopni C.

  • Widząc pozostawione w pojeździe dziecko reaguj i natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112.
  • Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu.
  • Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora numeru alarmowego lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia wybić w samochodzie szybę.
  • Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb czy pojawiania się właściciela pojazdu.
  • Podobnie postępuj w przypadku zamkniętych w nagrzanym aucie zwierząt.
  • Jeśli nie musisz, nie zabieraj ze sobą pupili w podróż samochodem. Nawet jeśli idziesz tylko „na chwilę” na zakupy lub coś załatwić, to nie jest żadne tłumaczenie.
  • Uchylona szyba również nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie poprawi ona cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca np. psa do tego, by wkładał tam pysk poszukując źródła powietrza.
  • Miska z wodą pozostawiona dla pupila też sprawy nie rozwiąże. Niewiele potrzeba, aby zwierzę uległo przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.
  • Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Nie bądź obojętny! Reaguj!

asp. szt. Monika Kaleta / Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu
Print Friendly, PDF & Email