Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą

Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą
Fot. Pixabay

Policjanci, w trosce o bezpieczeństwo, apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach akwenów. Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Podczas pierwszego weekendu wakacji br. odnotowano 6 utonięć osób, w tym 2 dzieci! Od 1 kwietnia odnotowano 94 utonięcia osób na terenie kraju, natomiast od początku roku odnotowano 156!

Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, jednak pozostaje żywiołem, wobec którego należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i rozsądek!

Przed nami prognozowana fala upałów, które niewątpliwie będą zachęcały do kąpieli. Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:

  • korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik wodny,
  • nie wchodźmy rozgrzani do wody, przed wejściem schłodźmy wodą klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego,
  • nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu,
  • decydując się na kąpiel w terenie, nie oddalaj się za daleko od linii brzegowej,
  • dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie,
  • przebywając nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby (numer alarmowy 112) oraz inne osoby.

Jeśli znasz miejsca niebezpieczne na wodach gdzie często dochodzi do kąpieli, możesz to zgłosić na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

– Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich – apelują policjanci.

Biuro Prewencji KGP
Print Friendly, PDF & Email