Po wzroście liczby zachorowań na COVID-19 turyści rzadziej planują wczasy w Hiszpanii

Po wzroście liczby zachorowań na COVID-19 turyści rzadziej planują wczasy w Hiszpanii
Fot. Pixabay

Wraz ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19, notowanym od początku lipca w Hiszpanii, spada aktywność obiektów hotelarskich, a turyści coraz rzadziej planują w tym kraju wczasy – twierdzą władze organizacji Fedishoreca zrzeszającej spółki sektora restauracyjno-hotelarskiego.

Ze statystyk hiszpańskiego stowarzyszenia wynika, że łącznie właściciele hoteli w tym kraju odnotowali pomiędzy 13 a 19 lipca pierwszy spadek liczby rezerwacji pokojów od czasu wznowienia przez nie w maju działalności po pierwszej fali epidemii COVID-19.

– Aktywność obiektów hotelarskich w Hiszpanii spadła o 25 proc. z powodu nawrotu przypadku zakażeń koronawirusem, czyli po raz pierwszy od rozpoczęcia usuwania restrykcji – napisał w czwartek portal Redaccion Medica, bazując na informacjach Fedishoreca.

Portal przypomniał, że w środę minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa ogłosił, że w całym kraju jest już blisko 230 ognisk zakażenia COVID-19. Występują one, według szefa resortu, na terenie wszystkich 17 wspólnot autonomicznych kraju.

W miesiąc od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii zakażonych wirusem SARS-CoV-2 zostało w tym kraju ponad 18 tys. osób. Tylko pomiędzy środą a czwartkiem potwierdzono 2 616 nowych infekcji, z czego ponad 2 000 w Katalonii.

Władze organizacji turystycznej Exceltur szacują, że 2020 r. będzie najgorszym rokiem w historii hiszpańskiej turystyki. Oczekują, że aktywność tego sektora spadnie o 50 proc., a branża straci z powodu epidemii około 14 mln turystów.

W czwartek ekonomiczny dziennik „Expansion” oszacował, że w związku z epidemią koronawirusa liczba rezerwacji w hiszpańskich hotelach była w czerwcu 2020 r. niższa o ponad 95 proc. w porównaniu z takim samym miesiącem w 2019 r.

Marcin Zatyka (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email