Po raz 15. pobiegli po zdrowie

Po raz 15. pobiegli po zdrowie
Fot. Pixabay

Onkobieg w swój jubileusz wrócił do Warszawy i pobił kolejny rekord dla pacjentów z chorobami nowotworowymi.

11 września, w niedzielę, po raz piętnasty Polacy – i nie tylko! – pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to za sprawą wydarzenia, które Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma organizuje od 2007 roku, czyli „Onkobieg – Razem po zdrowie!”.

2500 zarejestrowanych Onkobiegaczy pokonało łącznie ponad 15 000 km co przełożyło się na kwotę 256 000 złotych! Przyczyniło się to do pobicia rekordu pod względem zebranych środków finansowych, które Stowarzyszenie Sarcoma przeznaczy na wsparcie podopiecznych i profilaktykę.

Tegoroczny Onkobieg, to wielki powrót do miejsca, w którym wszystko się zaczęło, czyli pod Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie. Po dwóch latach organizacji biegu w pandemii COVID-19 Organizatorzy ogłosili przed wakacjami, że jubileuszowy bieg odbędzie się na warszawskim Ursynowie z możliwością wyboru biegu wirtualnego. Każdy uczestnik mógł wybrać to, co dla niego najlepsze. I tak około 1000 uczestników pobiegło swoimi indywidualnymi trasami w biegu wirtualnym, natomiast 1400 biegaczy ponownie spotkało się na wspólnej trasie w stolicy.

Kiedy pierwsi biegacze zrealizowali swój cel pokonując własne trasy w biegu wirtualnym, na warszawskim Ursynowie, na terenie Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie o godz. 9:30 prosto ze studia, wszystkich biegaczy powitali prowadzący: Ida Nowakowska, Aleksandra Kurowska, Mateusz Kaczmarek i Damian Bąbol. Chwilę później, prosto z Paryża powitał wszystkich prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii, który wyjątkowo nie mógł być na miejscu. Ze sceny wszystkich biegaczy powitali także organizatorzy Onkobiegu: Kamil Dolecki, prezes Stowarzyszenia Sarcoma i Szymon Bubiłek, członek zarządu Stowarzyszenia Sarcoma. – Tegoroczna edycja Onkobiegu jest jubileuszowa. Pomimo wymagającej pogody płyną do nas pozytywne wieści i zapewnienia od biegaczy, o tym że nie zamierzają odpuszczać. Myślę, że pacjentom podczas leczenia również towarzyszą różne stany i choć bywa ciężko to nie poddają się – powiedział na wstępie Kamil Dolecki, prezes Stowarzyszenia Sarcoma.

Na terenie Narodowego Instytutu Onkologii, specjalnie przygotowaną trasą, która w tym roku wychodziła na ulicę Warszawy pobiegło około 1400 biegaczy. Wystartowali kilka minut po godzinie 11:00, wcześniej rozgrzani przez Karolinę Sobieraj wielokrotną mistrzynię w Pole Sport. W myśl hasła „Razem po zdrowie” Onkobiegacze w całej Polsce pokonywali kolejne kilometry oznaczając swoje zdjęcia w Social Mediach znakiem #Onkobieg.

– Idea Onkobiegu narodziła się w Instytucie Onkologii. To właśnie tu 15 lat temu grupa pacjentów razem z personelem medycznym postanowiła wyrazić różne uczucia wobec choroby poprzez wspólną aktywność fizyczną – wspominał ze studia Onkobiegowego Szymon Bubiłek, członek zarządu Stowarzyszenia, organizator Onkobiegu.

Z ogrodowego studia przy Narodowym Instytucie Onkologii transmitowane były wszystkie rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Lekarze, specjaliści z zakresu sportu, zdrowego odżywiania, a także pacjenci i przedstawiciele instytucji państwowych. Wszyscy przyjęli zaproszenia organizatorów, aby przypominać o profilaktyce zdrowotnej.

Organizatorzy postawili miasteczko Onkobiegu, w którym biegacze mogli wykonać bezpłatne badania profilaktyczne m.in. badanie dermatoskopowe skóry w mobilnym gabinecie #FuraZdrowia, pomiar glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego w wykonaniu Studenckiego Koła Diagnostów Laboratoryjnych, czy pomiar witaminy D w punkcie diagnostycznym uPacjenta. Każdy mógł także nauczyć się jak poprawnie wykonać samobadanie piersi czy jąder w punkcie Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa – Centrum.

Onkobiegową kuchnię poprowadziła Emilia Bochenek, pasjonatka kulinarna, a o oprawę muzyczną zadbali Zespół Sugars Right Hand Funky Club i Sereia de Varsóvia dodając energii biegaczom na trasie.

Organizatorzy zadbali, aby każdy mógł śledzić na bieżąco całe wydarzenie za sprawą relacji online. Cała relacja ze studia w Warszawie dostępna jest na Facebooku Onkobiegu: https://www.facebook.com/onkobieg (https://bit.ly/3RwooIh), a także kanale YouTube Stowarzyszenia Sarcoma pod linkiem: https://youtu.be/yMWmjUp-JlA

– Onkobieg od lat tworzą wspaniali ludzie, a jego ogromną częścią są pacjenci i osoby wspierające, które wnoszą w to wydarzenie niesamowitą energię. Jesteśmy przekonani, że Ci z Was, którzy dziś są w trakcie swojego leczenia, w przyszłym roku staną na starcie Onkobiegu i po raz szesnasty pobiegniemy razem po zdrowie – powiedziała na zakończenie Ewa Styś, członkini Stowarzyszenia Sarcoma, organizatorka Onkobiegu.

„15 Onkobieg Razem po zdrowie!” współfinansowany jest ze środków pochodzących z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Bristol-Myers Squibb, Garden – Space Sp. z o.o., Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group, Pierre Fabre Polska, M&M Consulting, Bohema House Teatr Ekologiczny, Bohema Dance Ekologiczna Szkoła Tańca, Project Zero Waste Sp. z o.o., Sanofi – Aventis Sp. z o.o., Sidnet Solutions Sp. z o. o., Swedish Orphan Biovitrum Sp. z o.o, Nashi Art., Novartis Poland Sp. z o. o., Only Only, Medicart healthcare Sp. z o.o., Euromed Medical Solution Sp. z o.o., LOOS Centrum Sp. z o.o., Rawicka Fabryka Wyposażenia Wagonów „RAWAG” Sp. z o.o., LiveU, Future Gate Sp. z o.o., Brand24, DPD Polska Sp. z .o.o., Uzdrowiska Kłodzkie S.A., Staropolanka, Roche Diagnostics Polska Sp. z o.o., Roche Polska Sp. z o.o., MSD Polska Sp. z o.o., Centrum Kompleksowej Rehabilitacji, uPacjenta.pl.

Partnerzy Misyjni: Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST, Sarcoma Patient Advocacy Global Network, All.Can Polska, Akademia Czerniaka, Fundacja ANIKAR, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Stowarzyszenie „AMAZONKI” Warszawa Centrum, Fundacja Carita im. Wiesławy Adamiec, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego, Młodzi Lekarze Rodzinni.

Partnerzy Medialni: Radio ESKA, TVP Kobieta, Głos Pacjenta Onkologicznego, portal onkologiczny zwrotnikraka.pl, portal CowZdrowiu.pl, czasopismo Służba Zdrowia, haloursynow.pl, Wydawnictwo Termedia.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, Burmistrz Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma / PAP MediaRoom
Print Friendly, PDF & Email